Szóste urodziny Myrmebloga!

sie
07

4.9/5 (liczba głosów: 17) - ocena czytelników Myrmebloga

Urodzinowe podsumowania! 😉

Urodziny Myrmebloga!

To już szóste urodziny Myrmebloga! Wiele się przez ten czas wydarzyło. W ciągu ostatniego roku m.in. eventy popularnonaukowe, grant na badania mrówek, współpraca z Warsztatownią, nowy kierunek studiów, zagraniczny staż, pierwsza międzynarodowa konferencja myrmekologiczna, a także pierwsze publikacje naukowe o mrówkach. Przed wami relacje z myrmekologicznych (i nie tylko) wydarzeń, a także coroczne podsumowanie statystyk na Myrmeblogu z symboliczną urodzinową liczbą 6!

6 najczęściej ocenianych artykułów:

1. Formica fusca (ocena: 4.9/5, głosów: 300)

2. Królowa mrówek (ocena: 4.7/5, głosów: 268)

3. Ciekawostki o mrówkach – część 1 (ocena: 4.4/5, głosów: 207)

4. Czym i jak karmić mrówki? (ocena: 4.9/5, głosów: 186)

5. Najnowsze ciekawostki ze świata mrówek – (ocena: 5/5, głosów: 164)

6. Znaczenie mrówek w przyrodzie (ocena: 4.7/5, głosów: 143)

6 najpopularniejszych kategorii/wpisów na blogu:

Lista najczęściej przeglądanych kategorii/postów na blogu:

1. Gatunki mrówek w Polsce

2. Czym i jak karmić mrówki?

3. Cykl rozwojowy mrówek

4. Królowa mrówek

5. Myrmeporadnik II: „Jak złapać rójkową królową?”

6. Ciekawostki o mrówkach – część 1

Myrmeblog na Facebooku

Myrmeblog na Facebooku

Społeczność Myrmebloga liczy 1153 polubień, czyli o 582 więcej niż 2 lata temu. Zapraszam do odwiedzenia strony i zapraszania znajomych tutaj!

MyrmeQuizy – testy wiedzy o mrówkach

Nadal dostępne są 4 testy o mrówkach, do tej pory rozwiązane 1905 razy. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji, poniżej znajdziecie linki do poszczególnych MyrmeQuizów:

MyrmeQuiz 1 – test wiedzy o mrówkach

MyrmeQuiz 2 – test z oznaczania gatunków mrówek

MyrmeQuiz 3 – test z myrmekologii

MyrmeQuiz 4 – test z nazewnictwa mrówek

Ankieta

Liczba głosów w ankiecie wciąż rośnie i jest ich aż 1881 (o 831 więcej niż 2 lata temu), oceniając wygląd Myrmebloga na:

Fantastyczny (613 głosy)

Bardzo dobry (536 głosów)

Dobry (372 głosy)

Przeciętny (209 głosów)

Słaby (80 głosów)

Bardzo słaby (71 głosów)

Szóste urodziny Myrmebloga – podsumowanie minionych 2 lat

Podczas poprzednich wakacji, ze względu na bardzo intensywne czas podczas mojego stażu naukowego w Austrii (o którym poniżej), nie przygotowałem podsumowującego wpisu. W związku z tym teraz wyjątkowo zestawiłem podsumowanie z 2 lat (na ile było to możliwe – chronologicznie). Mimo, że na Myrmeblogu niewiele się pojawiało, tak naprawdę zarówno naukowo i popularnonaukowo wiele się działo. Przekonajcie się sami!

Wydarzenia edukacyjne

Wydarzenia popularnonaukowe z mrówkami

Część popularnonaukowa nadal stanowi istotny element mojej działalności, a możliwość bezpośredniego kontaktu z osobami zainteresowanymi mrówkami jest dla mnie szczególnie ważna. Niestety z uwagi na koronawirusa teraz ten kontakt będzie uniemożliwiony. Tym bardziej cieszę się, że w ciągu ostatnich 2 lat udało mi się wziąć udział w sporej liczbę eventów takich jak: Małopolska Noc Naukowców 2018 oraz 2019, Festiwal Nauki i Sztuki 2019, a także Noc Biologów 2019 oraz 2020. Ostatni event był dla mnie szczególnie wyjątkowy, ponieważ pierwszy raz miałem możliwość zorganizowania warsztatów praktycznych („Oko w oko z mrówką”), na których uczestnicy w kilkunastoosobowych grupach mieli okazję poznać świat mrówek z bliska, a także otrzymać ode mnie cenne wskazówki dotyczące zakładania własnej hodowli mrówek w domu.

3-letni grant na badania mrówek

Narodowe Centrum Nauki

Otrzymanie finansowania na badania mrówek od Narodowego Centrum Nauki, uważam  za jeden z przełomowych momentów. Z naukowego punktu widzenia otwiera wiele możliwości i znacznie ułatwia pracę badawczą. W ramach przypomnienia głównym celem projektu jest zbadanie wzajemnego związku między oczekiwaną długością życia, a jednym z najbardziej intrygujących, altruistycznych zachowań w świecie zwierząt – ratunkiem. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj. Badania potrwają do sierpnia 2022 roku. Teraz jestem w kluczowej fazie eksperymentu, która wymaga ode mnie spędzania czasu w terenie i laboratorium praktycznie codziennie (włącznie z weekendami), ale czego się nie robi DLA MRÓWEK! Warto podkreślić, że grant to nie tylko finansowanie sprzętu niezbędnego do przeprowadzania badań, ale także wszelkich (w przypadku mojego projektu) myrmekologicznych wyjazdów, co niezmiernie ułatwia poszerzanie doświadczenia w kwestii badań nad mrówkami, o czym więcej poniżej.

Nowy kierunek Ecology and Evolution

Ecology and Evolution

Po ukończonej studiów magisterskich z biologii postanowiłem rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu ekologii i ewolucji na kolejnym kierunku studiów, tym razem Ecology and Evolution w Instytucie Nauk o Środowisku UJ. Był to strzał w 10-tkę i możliwość zawarcia wielu międzynarodowych znajomości! W tym roku miałem wyjątkowe szczęście, ponieważ przyjechali do nas studenci z niemal wszystkich kontynentów (Peru, Wenezuela, Kolumbia, Rosja, Ukraina, Bali, Indonezja, Chiny oraz Rwanda)! Powyżej zdjęcie podczas grupowej pracy nad jednym z projektów! Kolejny kierunek będzie także wiązał się z kolejną pracą magisterką na mrówkach!

Współpraca z Warsztatownią

Warsztatownia - miejsce spotkań z nauką

Po zajęciach z Eco&Evo mogłem „pędzić” do szkół i przedszkoli, aby tam przeprowadzać warsztaty naukowe dla dzieci! Współpraca z firmą edukacyjną Warsztatownia, umożliwiła stworzenie profesjonalnych, interaktywnych warsztatów zarówno w szkołach jak i przedszkolach Wyniki naszej współpracy możecie zobaczyć tutaj: relacja z warsztatów myrmekologicznych oraz warsztatów tropikalnych.

3-miesięczny staż naukowy w Austrii

Wyjazd zagraniczny do Institute of Science and Technology Austria

W ubiegłym roku miałem także okazję odbyć 3-miesięczny staż naukowy w Institute of Science and Technology Austria. Poznałem tam techniki laboratoryjne do badań zachowań społecznych u mrówek, ich długości życia, a także m.in. miałem okazję pracować w nowym programie do analiz behawioralnych mrówek, którego będę mógł używać do kolejnych mrówczych eksperymentów. Pierwszy raz miałem okazję zobaczyć tak rozbudowaną powierzchnię do „typowo” myrmekologicznych badań. Całe piętro w Instytucie było poświęcone wyłącznie eksperymentom nad mrówkami (osobne laboratorium do hodowli mrówek w różnych temperaturach, osobne pomieszczenia do badań mikrobiologicznych, molekularnych, a także do nagrywań mrówek). Przekonałem się, że praca naukowa za granicą wygląda zupełnie inaczej niż tutaj w Polsce, ale na ten temat na pewno przyda się osobny wpis! 😉

Pierwsza międzynarodowa konferencja

Central European Workshop of Myrmecology 2019

Kilka dni po wyjeździe do Austrii czekała na mnie kolejna, tym razem krótsza wyprawa na międzynarodową konferencję myrmekologiczną Central European Workshop of Myrmecology. 3-dniowe spotkanie z myrmekologami z różnych europejskich ośrodków naukowych odbyło się w Niemczech w Regensburgu i poświęcone było wszelkim aspektom badań nad mrówkami. Była to dla mnie okazja do podzielenia się swoimi badaniami z Borneo. Mimo ogromnego stresu przed wystąpieniem, spotkałem się z bardzo entuzjastycznych przyjęciem, a także otrzymałem wskazówki jak mógłbym tego wykonać swój eksperyment lepiej. Zebrane doświadczenie mogę teraz wykorzystać do kolejnych badań!

2 nowe publikacje naukowe o mrówkach

2 nowe publikacje o mrówkach

Rok 2020 zaobfitowal w aż 2 nowe publikacje o mrówkach (długo na to czekałem!). Więcej na temat przeprowadzonych badań oraz dostęp do pełnych wersji publikacji znajdziecie tutaj. Co ważne moja pierwsza publikacja o zachowaniach ratunkowych mrówek została niedawno pierwszy raz zacytowana w artykule dotyczącym zachowań ratunkowych szczurów na łamach czasopisma Frontiers in Psychology. Tak! Szczury również wykazują zachowania ratunkowe! Zainteresowanych odsyłam do pełnej wersji artykułu: „Are There Multiple Motivators for Helping Behavior in Rats?”.

Kolejne badania w trakcie!

Badania mrówek na Pustyni Błędowskiej

Kolejne badania, tym razem terenowe przeprowadzam na Pustyni Błędowskiej (za mną kamery do nagrywań zachowań mrówek). Z jednej strony praca terenowa sprawia więcej frajdy, jednak przy obecnej pogodzie warunki zbliżone są do tych tropikalnych, ale czego się nie robi DLA MRÓWEK! Rezultaty mam nadzieję uda się opublikować na początku przyszłego roku! 😉

Czytelnicy Myrmebloga – zostawcie komentarze i zainspirujcie innych!

Dziękuję za wszystkie Wasze komentarze pod artykułami (jest ich już 425!). Jeśli chcecie się podzielić własną opinią na temat Myrmebloga, urodzinowy wpis to świetna okazja! A być może sami macie ochotę podzielić się tym co zrobiliście/robicie na rzecz popularyzacji myrmekologii w Polsce? Zainspirujmy innych i pokażmy, że jest nas więcej! 😉

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook