Wielkość ciała ma wpływ na zachowanie u mrówek monomorficznych

gru
19

5/5 (liczba głosów: 2) - ocena czytelników Myrmebloga

Źródło: www.iecoteam.com

Tym razem bardziej naukowo, czyli o nowej publikacji, która ukazała się w czasopiśmie Scientific Reports oraz w wywiadzie dla portalu Nauka w Polsce.

 

Popularnonaukowe streszczenie

Mrówki monomorficzne cechują się podobną wielkością pomiędzy poszczególnymi robotnicami w kolonii. W przeciwieństwie do mrówek polimorficznych, posiadających różnej wielkości kasty np. żołnierzy, wielkość ciała mrówek monomorficznych uznawana jest za nieistotną z punktu widzenia potencjalnych międzyosobniczych różnic. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że dla mrówek nawet niewielkie różnice w wielkości mają znaczenie. Na przykład mniejsze robotnice monomorficznych mrówek Temnothorax longispinosus częściej angażują się w interakcje społeczne, z kolei większe robotnice monomorficznego gatunku Myrmica kotokui wykazują większe skłonności do lenistwa.

Idąc tym tropem, wspólnie z dr hab. Krzysztofem Milerem, naukowcem z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk postanowiliśmy sprawdzić potencjalny związek pomiędzy wielkością ciała, a skłonnością do zachowań ratunkowych u monomorficznej pierwomówki żwirowej (Formica cinerea). Robotnice różnej wielkości poddaliśmy testom i nagraniom behawioralnym, a także dokonaliśmy odpowiednich pomiarów morfologicznych.

– Podczas losowego pobierania próbek, większość robotnic charakteryzowała się średnią wielkością ciała, jednak niektóre osobniki były wyraźnie małe lub duże

– Zarówno małe jak i duże robotnice wykazywały podobną skłonność do zachowań ratunkowych, jednak małe robotnice znacznie dłużej udzielały pomocy uwięzionym współtowarzyszkom

– Małe robotnice wykazywały dłuższą aktywność w sytuacji wymagającej pomocy ze strony ratowniczek

Otrzymane wyniki wskazują, że pomimo braku wyraźnej specjalizacji w zakresie ratowania u monomorficznych mrówek, małe robotnice zachowują się inaczej niż ich większe odpowiedniki, zarówno pod względem wytrwałości w ratowaniu, jak i aktywności podczas uwięzienia. Sugerujemy, że te różnice mają znaczenie dla skuteczności przeprowadzanych akcji ratunkowych. Wskazujemy także na konieczność dalszych badań nad niedocenianą rolą wielkości ciała wśród gatunków monomorficznych.

 

Pełna wersja artykułu na stronie czasopisma Scientific Reports

Link do pełnej wersji artykułu: https://doi.org/10.1038/s41598-023-49012-5

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook