Najnowsze ciekawostki ze świata mrówek

paź
10

5/5 (liczba głosów: 164) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Mrówki smoki

Papua-Nowa Gwinea, szpiczaste wyrostki i Gra o Tron – to wszystko co łączy nowo odkryte gatunki mrówek:

Mrówki smoki - Pheidole drogonMrówki smoki - Pheidole viserion

https://www.oist.jp/sites/default/files/photos/Pheidole-drogon-side-view.jpg

http://s1.ibtimes.com/sites/www.ibtimes.com/files/styles/lg/public/2016/07/28/2016-06-17-pheidole-viserion-side-view.jpg

Pheidole drogon oraz Pheidole viserion to nowe oznaczone gatunki, których wygląd naukowcom skojarzył się ze smokami z serialu Gra o tron. Z tego powodu czarne mrówki nazwano od czarnego smoka Drogona, a złociste od biało-złotego Viseriona. Jakie funkcje spełniają wyrostki na ich ciałach? Przeczytajcie koniecznie!

Więcej informacji pod adresem: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/…

 

Mrówki atomówki w Polsce

Opuszczony bunkier na broń atomową, a w nim mrowisko-cmentarzysko mrówek leśnych z gatunku Formica polyctena. Jak to sie stało, że mrówki nadal w nim żyją?

Mrówki atomówki w Polsce

Bunkier miał być zinwentaryzowany pod kątem znajdujących się w nim nietoperzy. Jednak po znalezieniu tajemniczego mrowiska, na pomoc przyszli myrmekolodzy. Znaleźli gniazdo bez królowej… jedynie robotnice, bez pożywienia i możliwości wyjścia – na zawsze uwięzione w chłodnym, ciemnym bunkrze. Pół roku później ponownie odwiedzili to miejsce. Zastali odbudowane po ostatniej inwentaryzacji gniazdo. Mrówki nadal tam żyły pośród szacowanych na 2 miliony trupów innych robotnic.

Okazało się że nad szybem znajduje sie wielkie mrowisko Formica polyctena, z którego to kolejne mrówki stale wpadają do otworu wentylacyjnego.

Zastanawiające dla badaczy jest to czym ta wewnętrzna kolonia się żywi podając, że liczba spadajacych do bunkra przypadkowych owadów i pajęczaków jest zbyt mała, by wykarmić znajdującą się wewnątrz upadłą kolonię.

Więcej informacji pod adresem: http://wyborcza.pl/1,75400,20653958,mrowki-…

 

Wielki dom dla mrówek w pokoju

Hodowca mrówek Mattheis wykorzystał szklarnię jako formikarium dla swoich mrówek. Oto wyniki jego pracy:

Wielki dom (szklarnia) dla mrówek

http://www.gamergate.com.au/features/2016/9/14/formicarium-of-the-34

Formikarium mieści kilka gatunków mrówek: Pachycondyla apicalis, Gigantiops destruktora, Crematogaster sp., Dolichoderus sp., Camponotus sp. oraz gatunek mrówek z podrodziny Pseudomyrmecinae, a także kilka gatunków roślin i mchów.

Więcej informacji pod adresem: http://www.gamergate.com.au/features/2016/9…

 

Współpraca akacji z mrówkami

Afrykańskie akacje zapewniają wyżywienie i schronienie dla mrówek z rodzaju Crematogaster w zamian za ochronę przed roślinożercami (owadami, a nawet żyrafami).

http://zasoby.ekologia.pl/artykulyNew/11593/xxl/akacja_cc_548x411.jpg

Akacja udostępnia mrówkom korę, pod którą mogą budować gniazda, a także specjalne nektarniki pozakwiatowe, dzięki czemu mrówki chętnie korzystają ze słodkiego pożywienia, nie musząc wspinać się do kwiatów akacji, gdzie odstraszałyby zapylające owady.

Więcej informacji pod adresem: http://www.ekologia.pl/ciekawostki/drzewa-wyk…

 

Nowy gatunek mrówki znaleziony w żołądku żaby

Lenomyrmex hoelldobleri to nowo odkryty gatunek znaleziony w Ekwadorze w brzuchu żaby z gatunku Oophaga sylvatica znanej jako "Devil Frog".

 

 

 

 

 

http://news.nationalgeographic.com/2016/09/frogs-ants-vomits-new-species/

Aby opróżnić żołądek naukowcy wkładają specjalną rurkę w usta żaby i napełniają ją wodą. W ten sposób skłaniają płaza do zwymiotowania. Robotnica odkryta w wymiocinach żaby jest póki co jedynym znalezionym osobnikiem z tego gatunku.

Więcej informacji pod adresem: http://news.nationalgeographic.com/2016/09/fro…

 

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook