Czym i jak karmić mrówki?

Gru
10

Czym i jak karmić mrówki?
4.9 (98.32%) głosów: 179

 

Podstawowe pytanie dotyczące hodowli mrówek

Czym i jak karmić mrówki?

Jakiś czas temu opublikowałem wpis na temat sposobów jak pozbyć się mrówek? Wówczas wspominałem o uniemożliwieniu im dostępu do pokarmu, a dziś opisuję sposób na ich karmienie! Mały paradoks. Dzisiejszy artykuł dotyczy oczywiście sztucznej hodowli mrówek. Kieruję go przede wszystkim do nowych hodowców. Jeśli jesteś początkującym hodowcą mrówek, masz samotną królową, bądź królową wraz z pierwszymi robotnicami i nie do końca wiesz czym i jak karmić mrówki, zapraszam do przeczytania niniejszego artykułu.

 

Węglowodany i białko – to czego mrówki potrzebują najbardziej!

Węglowodany w formie miodu i białko w postaci owadów – to w skrócie odpowiedź na pytanie czym i jak karmić mrówki, by pomyślnie i szybko rozwijały się w sztucznej hodowli. Pokarm białkowy przede wszystkim dla potomstwa, dla prawidłowego wzrostu i przechodzenia w kolejne stadia rozwojowe (jajo —> larwa —> poczwarka —> imago), a także królowej, w celu stymulacji jej do składania jaj. Węglowodanów potrzebują przede wszystkim dorosłe robotnice mówiąc najprościej, aby po prostu miały dużo energii do wszelkich prac na rzecz kolonii.

 

Czym karmić mrówki?

Mrówki zazwyczaj jedzą wszystko co im się podaje. Najważniejszy jednak w tym wszystkim jest miód oraz krojone owady. Możesz kupić jakiegoś mącznika, świerszcza, czy karaczana. Dodatkowo mrówki można karmić kawałkami owoców, żółtkiem (zawiera dużo białka) czy surowym mięsem. Pamiętaj, że najwięcej zależy od gatunku, który hodujesz. Jeśli jest to klasztorna królowa, to nie musisz jej dokarmiać aż do momentu pojawienia się pierwszych robotnic. Jeśli jest to królowa półklasztorna wystarczy jej niewielka kropla miodu i trochę białka w postaci muszki owocówki, kawałka mącznika, czy nogi świerszcza.

Poniżej wyszczególniłem czym dokładnie możesz karmić swoje mrówki:

– miód,

– owoce,

– nasiona,

– żółtko,

– muszki owocówki,

– mączniki,

– świerszcze,

– drewnojady,

– karaczany,

– surowe mięso.

 

Co jedzą mrówki w naturze?

Często podczas wydarzeń edukacyjnych opisując czym i jak karmić mrówki, odwiedzający pytają mnie jakie zamienniki pokarmowe posiadają mrówki w naturze. Otóż mrówki w środowisku naturalnym mają bardzo wiele możliwości pokarmowych. Węglowodany zapewnia im spadź mszyc nadziemnych i korzeniowych, czerwców, czy pyłki kwiatów. Białko pozyskują ze wszystkiego co napotkają na swojej drodze. W naturze nieraz można zaobserwować jak orszak mrówek wciąga do gniazda jakieś inne owady. 

 

Cukier dla mrówek?

Cukier nie jest stosowany w sztucznej hodowli, ponieważ jest on ubogi w substancje odżywcze w porównaniu z miodem. Z tego powodu odradzam podawania cukru Twoim mrówkom.

 

Jaka ilość pokarmu?

Ilość pokarmu zależy od wielkości Twojej kolonii. W przypadku niewielkich kolonii przeważa pokarm płynny np. miód (dosłownie kropla) oraz mniejsze i martwe owady np. muszki owocówki. Jeśli posiadasz już większą kolonię możesz podawać znacznie większe owady i większe krople miodu.

 

Czy można podawać żywe owady?

Odradzam podawania żywych zwierząt. Mrówkom może zająć bardzo dużo czasu za nim ostatecznie uśmiercą owada. W naturze kolonie mrówek zawierają po kilkanaście tysięcy robotnic, więc sprawnie rozprawiają się z ofiarą. W sztucznej hodowli podanie żywego owada wiąże się z niepotrzebnym, długotrwałym cierpieniem samego owada. Po drugie naraża mrówki na duży stres i zamieszanie wewnątrz kolonii.

 

Wyjątki u mrówek

Bardzo często kupowane do celów sztucznej hodowli tzw. mrówki żniwiarki (Messor barbaus) nie preferują miodu. Dla nich podstawowym pokarmem są nasiona, z których pozyskują substancje odżywcze. Przykładowo moje messory w ogóle nie były zainteresowane miodem. Tylko i wyłącznie nasiona i owady. Gatunek mrówek w Polsce, któremu możesz podawać zarówno miód jak i nasiona jest murawka darniowiec (Tetramorium caespitum).

 

Jak karmić mrówki?

Podawaj małe ilości! Lepiej mniej, a często. Jeśli gatunek jest mały (np. Solenopsis fugax czy Tetramorium caespitum) podawaj minimalne krople miodu, albo dobrze rozsmarowane po większej powierzchni. Małe mrówki mają tendencje do przylepiania się do lepkiego miodu, co może prowadzić do ich śmierci. Ja podaje miód i owady na małych wyciętych ze sreberka (folii aluminiowej) talerzykach.

 

Czy mrówki piją zwykłą wodę?

Tak, dlatego możesz podawać swoim mrówkom czystą wodę. W przypadku dużych kolonii wskazane jest postawienie na arenie zatkanej watą probówki z wodą. Sposób zrobienia jet podobny jak w Myrmeporadnik I: Jak przygotować probówkę dla mrówek?. Możesz także podawać zwykłe krople wody. Spróbuj, a przekonasz się, że mrówki będą chętnie je spijać podobnie jak krople miodu.

 

Skąd wziąć jedzenie dla mrówek?

Jedzenie dla mrówek możesz kupić w sklepie zoologicznym bądź złapać nawet w swoim domu, przykładowo muchę czy komara. Jednym ze sposobów na całodobowe posiadanie jedzenia dla mrówek jest rozpoczęcie własnej hodowli owadów karmowych o czym pisałem we wpisie: Hodowlę karmową czas zacząć. Jeśli chodzi o miód znajdziesz go w każdym sklepie spożywczym. Mała uwaga. unikaj miodu z napisem „sztuczny”.

 

Zastanawiając się czym i jak karmić mrówki, nie zapomnij o sprzątaniu!

Ważne jest nie tylko czym i jak karmić mrówki, ale także jak często po nich sprzątać. Jedzenie nie może zalegać zbyt długo, ponieważ może prowadzić do jego zepsucia i zapleśnienia. Pamiętaj pleśń jest szkodliwa dla mrówek!

 

Tylko jedna mrówka wychodzi po pokarm?!

W momencie gdy tylko jedna czy dwie robotnice wychodzą po pokarm zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje i czy robisz coś nie tak? Nic bardziej mylnego. Po pokarm wychodzą tylko przeznaczone do tego robotnice tzw. zbieraczki. Pobierają one na tyle dużo pokarmu, że część przekazują reszcie kolonii na drodze trofalaksji, czyli przekazywania sobie płynnego pokarmu na zasadzie „z ust do ust”.

 

Mrówki w ogóle nie wychodzą na śniadanie?!

Po pierwsze w sztucznej hodowli aktywność mrówek jest większa gdy jest ciemno. Musisz wziąć pod uwagę, że Twoje mrówki być może podjadają sobie w nocy, kiedy Ty już twardo śpisz. Po drugie w przypadku niedużych kolonii zapotrzebowanie na pokarm jest niewielkie. Mrówki dobrze wiedzą ile i kiedy potrzebują jedzenia. Niech zawsze mają je „pod ręką”. Bądź cierpliwy, gdy zgłodnieją na pewno po nie wyjdą. 😉

 

Dlaczego moje mrówki przyklejają piasek do miodu?

To naturalne zjawisko i nie musisz się z tego powodu martwić. Spotkałem się z dwoma sposobami na wyjaśnienie tego zjawiska. Po pierwsze najedzone mrówki mogą dbać o to, aby nie potopiły się w nim kolejne współtowarzyszki. Po drugie najedzone mrówki mogą dbać o to, aby z pokarmu, którego nie były w stanie przejeść nie skorzystali ich konkurenci (inne owady, w tym inne gatunki mrówek).

 

To od Ciebie zależy jak szybko urośnie Twoja kolonia

Im będziesz częściej podawał mrówkom świeży pokarm i będzie to dodatkowo pokarm bardzo różnorodny, tym szybciej doczekasz się pokaźniej kolonii w swoim domu. Gdy będziesz podawał jeden rodzaj pokarmu, owszem mrówki będą się rozwijać, ale to tak jak byś zawsze na śniadanie, obiad i kolacje jadł to samo. Mrówkom też należy się coś więcej od życia.

 

Różne mrówki, różne gusta

Czytając informacje o tym czym i jak karmić mrówki musisz pamiętać, że wszystko zależy nie tylko od gatunku mrówek, liczebności, ale też indywidualnych mrówczych upodobań. Będziesz musiał trochę poeksperymentować. Po pewnym czasie sam będziesz w stanie stwierdzić co Twoje mrówki preferują bardziej, a co nie.

 

Czytelniku Myrmebloga!

Ciekaw jestem jaki Ty masz sposób na to czym i jak karmić mrówki? Koniecznie podziel się swoja opinią. 😉

 

Udostępnij artykuł:

20 komentarzy dla “Czym i jak karmić mrówki?”

 1.  Jędrzej

  Dziekuję za ten wpis, obserwuje już myrmebloga od jakiegoś czasu i bardzo podoba mi się jego formuła. Jestem początkującym antkeeperem(zacząłem od lipca tego roku), jednak mogę się pochwalić posiadaniem trzech kolonii – Lasius niger(standardowo)-ok.30 robotnic, Camponotus fallax(5 robotnic i Lasius psammophilus(1 robotnica). Mrówki obecnie hibernuja. Pozdrawiam

 2.  Filip

  Filip

  Cześć Jędrzej,
  Dziękuję za ten pozytywny komentarz! Jak na początek to całkiem nieźle. Gratuluję i życzę powodzenia w dalszym rozwoju hodowli! 🙂

 3.  Paulina

  Ja raz w domu hodowałam mrówki, ale bez mojego znacznego udziału. Tak naprawdę wprowadziły się do mnie i nie chciały płacić czynszy. Niestety musiało dojść do eksmisji.

 4.  Filip

  Filip

  Hej Paulina,
  Tak też się zdarza 😀 A porady co należy w takich sytuacjach robić umieściłem we wpisie: Jak pozbyć się mrówek?

 5.  Jakub

  Co podawałeś swojej kolonii messor barbarus zamiast miodu, jeśli mogę się spytać?

 6.  Filip

  Filip

  Jakubie,
  Nasiona i od czasu do czasu jakiś owoc np. mały kawałek jabłka.

 7.  Stasiek

  Hej, mam pytanie czy mrówkom można podać biedronkę? Martwą oczywiście.

 8.  Filip

  Filip

  Biedronek nie polecam. Po pierwsze mają bardzo twardy pancerz, a po drugie bardzo specyficzny, odstraszający zapach.

 9.  Dorota

  Hej, syn zaczął hodowlę messorek, i wciągnął w to całą rodzinę 🙂 Niestety wszystkie robotnice i żołnierze niedługo po otrzymaniu przesyłki padły, została sama królowa. Przenieśliśmy ją do probówki + kilka ziaren i czekaliśmy. Pojawiły się jajka, ale też niestety królowa przeniosła jedno ziarno na wilgotną watkę, więc pojawiła się pleśń. Znów za radą specjalistów, przetransportowywaliśmy delikatnie ją i jajka do czystej probówki. Aktualnie są trzy robotnice, jako pokarm daliśmy im kawałek mącznika plus minimalną ilość miodu. Ale piszesz, że messroki miodu nie lubią… Z kolei ziarna boimy się podawać żeby znów nie pojawiła się pleśń. Czy opcja mącznik + miód na ten moment im wystarczy? Czy sam pancerz mącznika który się ostał jest dla nich pokarmem czy podać im świeży kawałek robala?

 10.  Filip

  Filip

  Cześć Dorota,
  Ziarno to podstawowy pokarm dla tego rodzaju. Nie wyobrażam sobie nie podawać mrówkom żniwiarkom ziaren… (ważna uwaga: w przypadku niewielkich kolonii –> rozdrobnionych ziaren). Zazwyczaj mrówki dbają o to by nasiona nie pleśniały i trzymają je dalej od wilgotnego miejsca. Tak przynajmniej jest u mnie i nigdy nie miałem problemu z pleśnią z tego powodu. Można spróbować dać trochę miodu i zobaczyć czy mrówki będą z niego korzystać. W większości przypadków żniwiarki nie reagują na miód tak jak pozostałe gatunki mrówek czyli chętnie spijając słodki pokarm. Najlepiej przetestować to u siebie, bo zdarzają się wyjątki. Mrówki nie zjadają pancerzy. Należy podać świeży pokarm. Powodzenia w dalszej hodowli i oby obyło się już bez większych problemów! 😉

 11.  Kacper

  Pytanie:co ile czasu i czym najlepiej karmić mrówki Messor Barbarus (kolonia 14 robotnic)

  PS: Super Blog
  (przepraszam za wszystkie błędy ortograficzne jeżeli wystąpiły)

 12.  Filip

  Filip

  Najlepiej żeby miały cały czas dostęp do nasion (rozgniecionych, gdyż tak małe kolonie nie są w stanie rozdłubywać takich nasion). Najlepiej kupić jakieś opakowanie z różnymi nasionami np. dla kanarków + można dodać sezam, mak, słonecznik czy dynie). Oprócz tego pokarm białkowy co 2-3 dni jaki drobny owad: mącznik, kawałek świerszcza (karma dostępna w każdym sklepie zoologicznym).

 13.  Wiktoria

  Witam czy to żółtko ma być ugouotane czy surowe?

 14.  Filip

  Filip

  Lepsze surowe, bo będą je mogły spić.

 15.  Helena

  Posiadam królowa lasius niger ma już trochę jajeczek(rozmiar jajeczek 1milimetr) co warto jej podawać?I czy można dawać suszonego macznika?Naradzie podaję jej krople miodu,ziarna,suszonego macznika (nie mam serca żeby zabić żywego)

 16.  Filip

  Filip

  Helena,
  Krople miodu i mącznik przy samotnej królowej w zupełności wystarczą 😉

 17.  Julia

  Czy mogę dawać mrówką galaretki białkowe zamiast owadów?

 18.  Filip

  Filip

  Julia,
  Oczywiście! 😉

 19.  Michał

  Fajny blog

 20.  Filip

  Filip

  Michał,
  Super, cieszę się! 😀

Skomentuj

 
Facebook