Kolejna publikacja naukowa o mrówkach!

lip
14

5/5 (liczba głosów: 3) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Czasopismo Insects

Kolejna praca na temat mrówek (Body size differences between foraging and intranidal workers of the monomorphic ant Lasius niger) ukazała się w międzynarodowym czasopiśmie naukowym Insects, w specjalnym wydaniu poświęconym zachowaniu i ekologii owadów społecznych!

 

O badaniach

Związek między podziałem pracy, a wielkością ciała u mrówek jest dobrze zbadany u gatunków polimorficznych, czyli takich u których widać wyraźne kasty wśród robotnic. Niektóre badania wykazały, że zjawisko to można zaobserwować również przy braku wyraźnych różnic morfologicznych między robotnicami. Jednak nasza wiedza na ten temat ogranicza się tylko do kilku przebadanych do tej pory gatunków monomorficznych i nadal nie jesteśmy pewni jakie przynosi korzyści na rzecz kolonii. Postanowiliśmy poszerzyć wiedzę na ten temat!

We współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przeprowadziliśmy eksperyment terenowy na 30 niezależnych koloniach mrówek, w celu zbadania związku między wielkością ciała robotnic, a podziałem pracy u hurtnicy pospolitej (Lasius niger).

autor: Mateusz Okrutniak

Wykazaliśmy, że wielkość ciała robotnic furażujących (foraging workers) zwabionych pokarmem białkowym w postaci tuńczyka jest nieznaczna, ale za to wyraźnie mniejsza niż wielkość robotnic znajdujących się w gnieździe (intranidial workers). Wcześniejsze badania (The size-dependent division of labour in monomorphic ant Lasius niger) z przynętą w postaci węglowodanowego pożywienia tj. miodu, doprowadziły do odwrotnych rezultatów.  Porównując obecne wyniki z wszyskimi przeprowadzonymi do tej pory badaniami na ten temat sugerujemy, że monomorficzne gatunki mrówek również mogą wykazywać podział ról, a rodzaj żywności może być istotnym wyznacznikiem tego wyboru. Szczegóły znajdziecie w pełnej wersji publikacji!

 

Publikacji dostępna online na stronie czasopisma

Body Size Differences between Foraging and Intranidal Workers of the Monomorphic Ant Lasius niger

Pełną wersję artykułu znajdziecie tutaj: Body Size Differences between Foraging and Intranidal Workers of the Monomorphic Ant Lasius niger.

 

Czytelniku Myrmebloga!

Ja tymczasem wracam do kolejnych eksperymentów. Nowa publikacja dała mi motywacji do dalszej pracy! W tej chwili jestem w trakcie trwania ogromnego projektu, o którym pisałem tutaj, a także pracuję nad jednym mniejszym eksperymentem, którego wyniki mam nadzieję uda się opublikować na początku przyszłego roku.

Gorąco zachęcam do udostępnienia i komentarzy, a w szczególności do kliknięcia w link powyżej i pobrania wersji pdf publikacji! 😉

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook