O mnie

sie
07

Witaj na blogu o mrówkach!

Myrmeblog - blog hodowcy i badacza mrówek

 

Mam na imię Filip

Filip - autor bloga Myrmeblog

Od ponad 11 lat zajmuję się hodowlą mrówek. W 2014 roku postanowiłem założyć blog edukacyjny na temat tego nietypowego, niszowego wówczas w Polsce hobby. Od tamtej pory tworzę artykuły popularnonaukowe, a także uczestniczę w wydarzeniach, na których mam okazję dzielić się ciekawostkami ze świata mrówek:

Ogólnopolskie Dni Owada

Warsztaty myrmekologiczne

Zajęcia edukacyjne z mrówkami

Myrmekologiczne praktyki studenckie

Małopolska Noc Naukowców

Noc Biologów

Festiwal Nauki i Sztuki

Pasja do mrówek przełożyła się także na rozpoczęcie działalności naukowej. Swoją pierwszą pracę dyplomową, dotyczącą zjawiska superkolonii u mrówek, miałem okazję opracować w ramach studiów licencjackich na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (kierunek: biologia stosowana). Następnie rozpocząłem studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim (kierunek: biologa). W trakcie trwania tych studiów, głównie poświęciłem się badaniom zachowań mrówek tropikalnych na wyspie Borneo. W 2019 roku rozpocząłem kolejne studia magisterskie na UJ (kierunek: ecology and evolution). Postanowiłem kontynuować temat zachowań ratunkowych, tym razem pochylając się nad kwestią porównywań wyników tego typu badań w warunkach terenowych oraz laboratoryjnych. Rok później rozpocząłem kształcenie w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych w dyscyplinie nauk biologicznych, której zwieńczeniem (mam taką nadzieję… 🙂 ) będzie obrona pracy doktorskiej, dotyczącej czynników i mechanizmów determinujących altruizm u mrówek.

Aktualnie realizuję także 3-letni grant badawczy PRELUDIUM, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki:

„Analiza oczekiwanej długości życia jako głównego czynnika determinującego zachowanie prospołeczne u mrówek: działania ratunkowe wśród Formicidae”

Moją naukową działalność można śledzić na oficjalnym profilu na ResearchGate.

 

Moje zainteresowania

Do moich głównych zainteresowań należą: myrmekologia (zarówno jeśli chodzi o naukę o mrówkach jak i hodowlę mrówek), popularyzacja nauki (poprzez blog, wydarzenia edukacyjne oraz pracę z dziećmi), fotografia przyrodnicza (głównie makrofotografia), a także pasja badawcza i związane z tym moje studia o kierunku biologicznym. Dodatkowo w wolnych chwilach uczęszczam na treningi z brazylijskich sztuk walki w Klubie Sportowym Capoeira Camangula w Krakowie.

 

Cel Myrmebloga

Blog ma za zadanie pomóc mi w systematycznej pracy i pogłębianiu wiedzy z zakresu myrmekologii. Dokładam wszelkim starań, aby treści na blogu były interesujące i pomocne dla Was – odwiedzających. Chciałbym także, aby przez swoje nietypowe pasje młodzi pod presją środowiska nie rezygnowali z własnych zainteresowań, a zobaczyli w jaki sposób można wykorzystywać swoje możliwości.

 

Krótka instrukcja bloga

Po prawej stronie znajduje się szereg opcji. Możesz polajkować lub zasubskrybować moją stronę na portalach społecznościowych. Pod spodem znajdują się kategorie, w których znajdziesz pogrupowane tematycznie artykuły. Możesz wziąć udział w teście wiedzy o mrówkach – MyrmeQuiz. Koniecznie zagłosuj w ankiecie, dzięki której poznam Twoją opinię na temat wyglądu bloga i będzie ona wskazówką dla kolejnych odwiedzających. Możesz także wejść w Kalendarz rójek informujący o lotach godowych danych gatunków, po jakich młode królowe zaczynają szukać miejsca na założenie nowego gniazda i które to znajduje się, zakładając własną kolonię mrówek w domu.

 

Zapraszam

Czytaj, pogłębiaj swoją wiedzę, oceniaj i komentuj! Niech zasób wiadomości znalezionych na Myrmeblogu okaże się dla Ciebie pomocny! Jeśli to co znajdziesz na moim blogu, będzie dla Ciebie interesujące lub przydatne, to proszę Cię wyraź to swoimi ocenami i komentarzami dla artykułów oraz łapką „Lubię to” na Facebooku. Z góry dziękuję! 🙂

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 r.

Facebook