Ciekawostki o mrówkach – część 1

sie
20

4.3/5 (liczba głosów: 217) - ocena czytelników Myrmebloga

Ciekawostki o mrówkach zawsze stanowią jedno z głównych obszarów zainteresowań, dlatego dzisiejszy wpis poświęciłem właśnie mrówczym ciekawostkom.

Mrówki hodują mszyce podobnie jak ludzie zwierzęta. Przenoszą je na świeżą roślinność i zapewniają ochronę. W zamian za to mszyce produkują spadź, która jest przysmakiem mrówek.

Grzyb Ophiocordyceps unilateralis potrafi przejąć kontrolę nad umysłem żywiciela. Wrasta w ciało zarażonej mrówki. Następnie zmusza zarażoną mrówkę, by udała się w miejsce, które jest najbardziej dogodne dla jego rozwoju i rozmnażania się. Po paru dniach z głowy mrówki zaczyna wyrastać długa strzępka, na której pojawia się kula z zarodnikami. W ten sposób powstaje zasadzka na kolejne mrówki, co może prowadzić do zagrożenia całej kolonii.

Mrówki Camponotus saundersi funkcjonują jak bomby. Ich odwłoki są wypełnione jadem i w razie zagrożenia eksplodują, dokonując samozagłady i sparaliżowania okolicznych ofiar.

Indianie z dżungli amazońskiej zszywają rany za pomocą mrówek. Przykładają je, by te ugryzły ranę. Następnie odrywają im głowę. Żuwaczki pozostają zaciśnięte, a głowy zostają do zagojenia ran.

Mrówki Camponotus schmitzi nurkują w sokach trawiennych owadożernych dzbaneczników Nepenthes bicalcarata. Żyją w ich wnętrzu, wyławiając topiące się, rozkładające przez enzymy dzbanecznika ofiary. Mrówki wyciągają większe stawonogi, a potem wrzucają resztki z powrotem, pomagając roślinom w trawieniu. Wybierają także ofiary z dna, nie dopuszczając do gnicia resztek pokarmu wewnątrz rośliny.

Niektóre gatunki mrówek zbierają kawałki żywicy, by następnie po niej chodzić i ocierać się o nią. Żywica używana jest jako antybiotyk, która dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym chroni ciała mrówek przed zarazkami.

Mrówki mają największe mózgi spośród wszystkich owadów. Posiadają około 250 tysięcy komórek mózgowych.

Indianie wykorzystują mrówki Paraponera clavata do rytuałów przejścia młodych osobników w dorosłość. Użądlenie tych mrówek jest uważane za najbardziej bolesne na świecie i powoduje ból trwający dwadzieścia cztery godziny. Zwane są bullet-ant czyli mrówki-pociski, ponieważ ich ukąszenie boli niczym postrzał. Chłopiec mający zostać mężczyzną musi włożyć rękę do rękawicy z liści wypełnionej mrówkami i znieść ich użądlenia.

Znanych jest około 11 tysięcy gatunków mrówek. Ich liczbę szacuję się na około 22 tysiące.

Mrówki żyją na Ziemi od ponad 100 milionów lat. Najstarszą znaną nam mrówkę znaleziono w bursztynie. Była nią mrówka Sphecomyrma freyi.

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook