Urazy wpływają na przeżywalność i zachowanie mrówek

lip
18

5/5 (liczba głosów: 1) - ocena czytelników Myrmebloga

Źródło: www.springer.com/journal/10071/

Nowa publikacja o mrówkach jest już dostępna online! Co tym razem postawiliśmy zbadać?

 

Popularnonaukowe streszczenie

W wyniku toczących bitew wiele gatunków mrówek, w tym pierwomrówki żwirowe (Formica cinerea) doznają obrażeń np. tracą część odnóży lub czułek. Tego typu uszkodzenia narażają organizm na różnego rodzaju patologie i mogą prowadzić do przyspieszenia śmierci owadów. Wspólnie z dr Krzysztofem Milerem z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie zbadaliśmy znaczenie urazów u mrówek dla ich przeżycia i podejmowania ryzykownych zachowań, takich jak udzielanie pomocy współtowarzyszkom w niebezpieczeństwie. Aby sprawdzić znaczenie kontekstu, przetestowaliśmy także inne powszechne i ryzykowne zachowanie – agresję w stosunku do mrówek obcego gatunku.

Zaobserwowaliśmy, że:
– przeżywalność rannych robotnic była krótsza w porównaniu z nieuszkodzonymi osobnikami,
– krócej żyjące ranne robotnice częściej podejmowały akcje ratunkowe w stosunku do robotnic pozbawionych uszkodzeń,
– zachowanie agresywne nie różniło się między rannymi i nieuszkodzonymi robotnicami.

Nasze badania pokazały, że urazy wpływają nie tylko na stan zdrowia robotnic, skracając ich przeżycie, ale również mogą zmieniać ich zachowanie, w tym zwiększać skłonność do udzielania pomocy współtowarzyszkom bez widocznych uszkodzeń ciała. Podkreślamy jak niewiele uwagi badawczej poświęcono do tej pory rannym osobnikom w koloniach mrówek. Wskazujemy także na konieczność dalszego zgłębiania roli oczekiwanej długości życia w dyktowaniu zachowań u owadów społecznych.

 

Zachęcam do zapoznania się z całością publikacji

Źródło: www.springer.com/journal/10071/

Pełną wersję artykułu (w pdf) znajdziecie tutaj: Injury shortens life expectancy in ants and affects some risk-related decisions of workers.

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook