Czwarte urodziny Myrmebloga

sie
19

5/5 (liczba głosów: 6) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Urodzinowe podsumowania

Czwarte urodziny Myrmebloga

Myrmeblog obchodzi czwarte, wyjątkowo spóźnione urodziny! 4 lata w sieci i udana wyprawa na Borneo to podwójna okazja do dzisiejszego świętowania i tradycyjnego corocznego podsumowania. Zapraszam!

 

7 najczęściej ocenianych artykułów:

Ranking artykułów, które oceniła największa liczba czytelników:

1. Ciekawostki o mrówkach – część 1 (ocena: 4.5/5, głosów: 196)

2. Królowa mrówek (ocena: 4.9/5, głosów: 157)

3. Formica fusca (ocena: 4.9/5, głosów: 146)

4. Znaczenie mrówek w przyrodzie (ocena: 4.9/5, głosów: 101)

5. Czym i jak karmić mrówki? (ocena: 4.9/5, głosów: 76)

6. Mrówki środowisk leśnych (ocena: 5/5, głosów: 34)

7. Noc Biologów 2018 (ocena: 2.8/5, głosów: 33)

W tym roku postanowiłem pisać dłuższe, bardziej rozbudowane artykuły. Spotkały się one z Waszą znakomitą i liczną oceną. Niecały rok wystarczył, aby aż cztery z nich znalazły się na urodzinowej liście. Bardzo się cieszę i oczywiście zachęcam wszystkich odwiedzających do wystawiania ocen na bieżąco! 🙂

 

7 najpopularniejszych kategorii/wpisów na blogu:

Lista najczęściej przeglądanych kategorii/postów na blogu:

1. Gatunki mrówek w Polsce.

2. Ciekawostki o mrówkach.

3. Cykl rozwojowy mrówek.

4. Królowa mrówek.

5. Myrmeporadnik II: „Jak złapać rójkową królową?”.

6. Czym i jak karmić mrówki?

7. 6 najważniejszych porad dotyczących hodowli mrówek.

 

Myrmeblog na Facebooku

Trzecie urodziny Myrmebloga

Społeczność Myrmebloga liczy 571 polubień, czyli o 363 więcej niż w roku ubiegłym. Mam nadzieję, że przez kolejny rok przekroczy 1000! Zapraszam do odwiedzenia strony i zapraszania znajomych tutaj.

 

MyrmeQuizy – testy wiedzy o mrówkach

Dostępne są już dla Was 4 testy o mrówkach, do tej pory rozwiązane 827 razy. Poniżej wyniki z poszczególnych MyrmeQuizów:

MyrmeQuiz 1: średnia liczba punktów: 8,9/15 (59%), liczba rozwiązań: 462

MyrmeQuiz 2: średnia liczba punktów: 9,4/15 (63%), liczba rozwiązań: 195

MyrmeQuiz 3: średnia liczba punktów: 13,4/20 (67%), liczba rozwiązań: 93

MyrmeQuiz 4: średnia liczba punktów: 14,5/15 (73%), liczba rozwiązań: 77

Kolejne testy w przygotowaniach! Jeśli macie jakieś ciekawe pytania i przykładowe odpowiedzi do testów, zapraszam do kontaktu mailowego. Razem stworzymy „MyrmeQuiz czytelników Myrmebloga”! 😉

 

Ankieta

Głosów w ankiecie uzbierała się naprawdę spora liczba, bo aż 1050 (o 614 więcej niż rok temu), oceniając wygląd Myrmebloga na:

Fantastyczny (342 głosy)

Bardzo dobry (320 głosów)

Dobry (219 głosów)

Przeciętny (100 głosów)

Słaby (36 głosów)

Bardzo słaby (33 głosów)

 

Komentarze na Myrmeblogu!

Bardzo cieszy mnie zwiększona aktywność czytelników. Po ostatnich urodzinach liczba komentarzy potroiła się i wynosi 240 komentarzy! W większości są to pojedyncze wypowiedzi, ale powoli można zauważyć większą aktywność konkretnych osób. Chciałem w tym roku wyróżnić najbardziej aktywnych czytelników Myrmebloga, którzy do tej pory udostępnili powyżej 5 komentarzy. Dziękuję za czynne zaangażowanie we współtworzenie bloga! 🙂

Filip Dz./Ananas26 – 8 komentarzy

Jędrzej – 6 komentarzy

Myślę, że umieszczanie w rankingu najbardziej aktywnych czytelników Myrmebloga stanie się urodzinową tradycją!

 

Kalendarz i rejestrator rójek 2018

Kalendarz rójek to wizytówka Myrmebloga, z której korzysta masa osób. Myślę, że warto zaopatrzyć się w nowy, zaktualizowany w tym roku kalendarz rójek 2018.

Kalendarz rójek 2018

W powyższym linku znajdziecie również nowość, czyli rejestrator rójek 2018, gdzie na bieżąco możecie nadsyłać formularze dotyczące lotów godowych mrówek w Polsce. Pomogą one stworzyć jeszcze lepszy kalendarz w przyszłości! 😀

 

Moda na mrówki

Rok 2018 jest niewątpliwie przełomowy dla hodowli mrówek w Polsce, a także zwiększenia popularności Myrmebloga. Wiele się zmieniło, co widać chociażby po statystykach z tegorocznego podsumowania. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, na temat mody na mrówki, jej pożądanych jak i niepożądanych skutkach możecie przeczytać osobny artykuł: Moda na mrówki.

 

Ranking blogów naukowych 2017

Poprzedni rok był dla Myrmebloga wyjątkowy również z innego powodu. Znaleźliśmy się w Rankingu polskich blogów naukowych za rok 2017! Ocenie podlegały takie kryteria jak: jakość treści, częstość publikacji treści, popularność, odpowiedzialność, wygląd bloga, niszowość, oryginalność oraz zaangażowanie.

Ranking blogów naukowych w Polsce 2017

Bardzo dziękuję stronie To tylko teoria za wyróżnienie! Poprzez taki feedback czuję jeszcze większą satysfakcję z tego co robię, ale także dużą odpowiedzialność i chęć dołożenia wszelkich starań, aby nadal działać na rzecz popularyzacji nauki w Polsce! 😀

 

Mrówki, a nauka

Po ukończeniu studiów licencjackich na Uniwersytecie Rolniczym, rozpocząłem studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był to niewątpliwie skok na głęboką wodę. Znalazłem się w totalnie innym świecie i musiałem szybko poznać zarówno panujący tam system jak i nowych ludzi. Tak naprawdę główną motywacją był dla mnie wyjazd w tropiki i praca magisterska na mrówkach, czyli pójście w bardziej naukowym, a dokładniej mówiąc myrmekologicznym kierunku.

International Congress on Invertebrate Morphology

Nie żałuję swojej zmiany jak i wcześniejszych studiów na UR, gdyż tam również udało mi się zaangażować w prace badawcze. Poprzedni rok zaowocował opublikowaniem danych na międzynarodowej konferencji w Moskwie (tytuł konferencji powyżej na zdjęciu). Abstrakt z naszego referatu pt. „Does division of labour is size-dependent in monomorphic workers of Lasius niger?” możecie przeczytać w pdf, na stronie 371, pod tym linkiem: International Congress on Invertebrate Morphology IV. Wyniki bardzo podobnych badań, również dotyczących rozmiarów u mrówek Lasius niger ukażą się w formie większej publikacji naukowej w przyszłości. Dziękuję Pani dr hab. Irenie Grześ oraz dr Mateuszowi Okrutniakowi z Zakładu Zoologii Środowiskowej Uniwersytetu Rolniczego za możliwość i chęć zaangażowania mnie w myrmekologiczne projekty!

Aktualnie na UJ biorę udział w projekcie dotyczącym mrówkolwów z Pustyni Błędowskiej (dane do publikacji będą zbierane do końca września). W tym roku udało się także wziąć udział w konferencji studenckiej, gdzie mogłem przybliżyć uczestnikom temat superkolonii mrówek, który zgłębiałem podczas pisania pracy licencjackiej. Jeśli chodzi o moją pracę magisterską, część eksperymentalną w całości wykonałem na Borneo. Pozostaje napisać część teoretyczną. Wyniki wyszły bardzo obiecujące, dlatego jest duża szansa, że uda się je opublikować także w formie artykułu naukowego!

 

Wyprawa na Borneo

Niewątpliwie jedna z najważniejszych życiowych przygód! Profesor Laskowski na jednych z zajęć powiedział, że każdy biolog powinien choć raz wybrać się w tropiki. Potwierdzam. Spodziewałem się dużo, ale doświadczyłem o wiele więcej. To niesamowite móc zobaczyć tak tętniącą życiem przyrodę. Zupełnie inaczej postrzega się potem świat. Oto nasza ekipa z tegorocznego kursu na Borneo:

Wyprawa na Borneo

Zawsze będę podkreślał, że to właśnie dzięki moim mrówczym zainteresowaniom mogłem pojechać w to niesamowite miejsce. Teraz dzięki Myrmeblogowi będę się mógł tym wszystkim z Wami podzielić. Tak jak obiecałem, przywiozłem masę historii, zdjęć i filmów. Zaraz po zaległych fotorelacjach z Pikniku UJ oraz Festiwalu Nauki i Sztuki 2018 – przygotujcie się na serię wpisów z tropików! 😀

 

Zrealizowane cele:

Praca badawcza na mrówkach

Wydarzenia edukacyjne

Nowy widget Facebooka

Nowe gatunki: Formica sanguinea

Wyprawa na Borneo

 

Niezrealizowane cele:

Pierwsza publikacja naukowa

Rozwój Myrmebloga na YouTube

Warsztaty entomologiczne

Nowe gatunki: Camponotus fallax, Camponotus vagus

 

Zaplanowane cele:

Pierwsza publikacja naukowa

Praca badawcza na mrówkach

Praca magisterska o mrówkach

Warsztaty entomologiczne

Wydarzenia edukacyjne

– MyrmeQuiz czytelników Myrmebloga

 

Czwarte urodziny Myrmebloga – podsumowanie

Cieszę się, że mogę nadal dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem, wydarzeniami popularnonaukowymi tutaj na blogu. Na pewno nie brakuje mi pomysłów i motywacji do dalszego pisania. Uwielbiam posiedzieć, poprawić, poszukać informacji do artykułów i gdybym tylko miał więcej czasu, robiłbym to zdecydowanie częściej. Po mailach jakie od Was dostaję, widzę jak dużo osób zostaje zainspirowanych poprzez blog, zarówno do zakładania własnej hodowli, ale także do działalności naukowej i popularyzowania mrówek na wydarzeniach edukacyjnych. Cieszy mnie fakt, że tak dużo osób w tym roku postanowiło wziąć udział w olimpiadach biologicznych i przeprowadzić prace eksperymentalne na mrówkach! Oznacza to, że rośnie nam w Polsce myrmekologiczny potencjał!

 

Czytelniku Myrmebloga – podziel się opinią!

Jeśli chcesz się podzielić własną opinią na temat minionego roku Myrmebloga, zachęcam do oceny wpisu oraz komentarza! 😉

 

Udostępnij artykuł:

2 komentarze dla “Czwarte urodziny Myrmebloga”

  1.  Nikodem

    Gratuluję, strona jest chyba jedną z najlepszych 😉

  2.  Filip

    Nikodem,
    Dziękuję! 😀

Skomentuj

 
Facebook