Mrówki środowisk leśnych Polski

gru
03

5/5 (liczba głosów: 36) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Przewodnik terenowy

Mrówki środowisk leśnych Polski

Mrówki środowisk leśnych Polski to książka autorstwa Lecha i Anny Krzysztofiak. Przydatna ze względu na charakterystykę oraz klucz do oznaczania wielu gatunków mrówek.

 

Streszczenie fragmentu książki

We wstępie autorzy podkreślają szczególną rolę jaką odgrywają mrówki jako owady społeczne w świecie zwierząt. Zwracają uwagę na wyjątkowość polegającą nie tylko na bardzo licznym występowaniu, znacznym rozprzestrzenieniu, ale przede wszystkim na ciekawej biologii i ekologii oraz znaczeniu w przyrodzie. Mrówki dzięki dużej liczebności i organizacji społecznej mogą silnie oddziaływać na środowisko. Ich znaczenie w przyrodzie jest bardzo znaczące m.in. oddziałują na inne grupy bezkręgowców i roślin, stanowią znaczące źródło pokarmu dla innych zwierząt, wpływają na właściwości gleb. Mrówki odznaczają się dużą elastycznością i odpornością na zmiany w środowisku. Zasiedlają wszystkie środowiska lądowe. Najliczniej występują w tropikach. Dotychczas na całym świecie stwierdzono ponad 11 tysięcy gatunków mrówek, z czego w Europie prawie 600, a w Polsce około 100. Sporą część tych gatunków stanowią mrówki środowisk leśnych.

 

W przewodniku Mrówki środowisk leśnych Polski znajdziesz takie zagadnienia jak:

– budowa ciała mrówek,

– biologia mrówek,

– cykl rozrodczy mrówek,

– klucz do oznaczania wybranych gatunków mrówek Polski,

– charakterystyka gatunków mrówek Polski,

– znaczenie mrówek,

– ochrona mrówek,

– słowniczek ważniejszych terminów.

 

Mrówki środowisk leśnych Polski – dostępność

Książka jest dostępna w Internecie w formacie pdf. Jeśli szukasz rzetelnej wiedzy o mrówkach, a także pomocnego klucza do oznaczania mrówek, zachęcam Cię do przeczytania tej pozycji.

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook