Hodowla mrówek – kilka zdjęć

Paź
05

Hodowla mrówek – kilka zdjęć
4.3 (86.67%) głosów: 6
 
Dzisiaj postanowiłem wrzucić trochę fotografii moich mrówek. Przedstawiam gatunki hodowane w formikariach oraz te, które zasiedlają probówki (ze względu na niewielką ilość i młody wiek kolonii).
 

Myrmica rubra, formikarium gipsowe:

Hodowla mrówek

Jest to moje pierwsze formikarium gipsowe jako udało mi się wykonać. Zgodnie z instrukcjami zawartymi w internecie jedną komorę przeznaczyłem na watę, która miała być zwilżana wodą. Nie polecam tej metody, ponieważ prędzej czy później wata wewnątrz fomikarium pleśnieje i nie wygląda to estetycznie.

 

Myrmica rubra, formikarium gipsowe:

Hodowla mrówek

Jest to drugie formikarium jakie skonstruowałem. Komory są już bardziej dopracowane. Niestety nadal wata znajduje się wewnątrz formikarium, ale o tej wadzie pisałem już przy poprzednim zdjęciu

 

Lasius niger, formikarium korkowe:

Hodowla mrówek 

Moje hurtnice zwyczajne mają się bardzo dobrze. Pozostało już bardzo niewiele poczwarek. Kolonia zaprzestała reprodukcji i przygotowyeuje się na okres zimowy i hibernację. Więcej na ich temat można poczytać we wpisach: Kolonia Lasius niger cz.1 oraz Kolonia Lasius niger cz.2.

 

Formica cinerea, formikarium gipsowe, 2-letnia kolonia:

 Hodowla mrówek

Jest to formikarium, które moim zdaniem wygląda najbardziej estetycznie w porównaiu do dwóch poprzednich. Wykorzystałem tutaj komorę na zewnątrz gniazda, w środku której znajduje się wata do nawadniania. Dzięki zwilżonej wacie i zdolności pobierania wody przez gips, formikarium jest stale nawilżone, a przy ty, nie traci na swoim wyglądzie. Przy kolejnym formikarium postaram się o zwiększenie komory zewnętrznej, aby wilgotność w gnieździe była jescze lepsza.

 

Myrmica sp., królowe w probówce, złapane w sierpniu tego roku:

Hodowla mrówek

Rójkowe królowe razem wychowujące  swoje potomstwo. U gatunków z rodzaju Myrmica występują jedynie niewielkie różnice, dlatego z dokładnym oznaczeniem tych mrówek poczekam do zakupu profesjonalnego mikroskopu, dzięki któremu będę w stanie precyzyjnie określić gatunek.

 

Myrmica sp. oraz Lasius niger, hodowla mrówek w probówkach

Hodowla mrówek

Powyżej przedstawiam moje mrówki podczas karmienia. Podawany pokarm to przede wszystkim miód. Umieszczam go na na małych plastikowych szkiełkach, które łatwo jestwyciągnąć z probówki, a po ich umyciu nadają się do ponownego użytku. Jako powierzchni dla probówek używam tektury po ciastkach „hitach”. Dzięki temu zachowana jest stabilność i probówki nie przemieszczają się po blacie stołu.

 

Udostępnij artykuł:

1 komentarz dla “Hodowla mrówek – kilka zdjęć”

  1.  Karol

    http://www.myrmeblog.pl/wp-content/uploads/2014/10/Hodowla-mrowek-kilka-zdjec-4.jpg

    Mrówki chodzą po pudełku(formikarium), gdzie jest włożone pudełko, żeby mrówki, nie uciekły dalej ?

Skomentuj

 
Facebook