Hodowla mrówek – kilka zdjęć

paź
05

4.7/5 (liczba głosów: 14) - ocena czytelników Myrmebloga
 
Dzisiaj postanowiłem wrzucić trochę fotografii moich mrówek. Przedstawiam gatunki hodowane w formikariach oraz te, które zasiedlają probówki (ze względu na niewielką ilość i młody wiek kolonii).
 

Myrmica rubra, formikarium gipsowe:

Hodowla mrówek

Jest to moje pierwsze formikarium gipsowe jako udało mi się wykonać. Zgodnie z instrukcjami zawartymi w internecie jedną komorę przeznaczyłem na watę, która miała być zwilżana wodą. Nie polecam tej metody, ponieważ prędzej czy później wata wewnątrz fomikarium pleśnieje i nie wygląda to estetycznie.

 

Myrmica rubra, formikarium gipsowe:

Hodowla mrówek

Jest to drugie formikarium jakie skonstruowałem. Komory są już bardziej dopracowane. Niestety nadal wata znajduje się wewnątrz formikarium, ale o tej wadzie pisałem już przy poprzednim zdjęciu

 

Lasius niger, formikarium korkowe:

Hodowla mrówek 

Moje hurtnice zwyczajne mają się bardzo dobrze. Pozostało już bardzo niewiele poczwarek. Kolonia zaprzestała reprodukcji i przygotowyeuje się na okres zimowy i hibernację. Więcej na ich temat można poczytać we wpisach: Kolonia Lasius niger cz.1 oraz Kolonia Lasius niger cz.2.

 

Formica cinerea, formikarium gipsowe, 2-letnia kolonia:

 Hodowla mrówek

Jest to formikarium, które moim zdaniem wygląda najbardziej estetycznie w porównaiu do dwóch poprzednich. Wykorzystałem tutaj komorę na zewnątrz gniazda, w środku której znajduje się wata do nawadniania. Dzięki zwilżonej wacie i zdolności pobierania wody przez gips, formikarium jest stale nawilżone, a przy ty, nie traci na swoim wyglądzie. Przy kolejnym formikarium postaram się o zwiększenie komory zewnętrznej, aby wilgotność w gnieździe była jescze lepsza.

 

Myrmica sp., królowe w probówce, złapane w sierpniu tego roku:

Hodowla mrówek

Rójkowe królowe razem wychowujące  swoje potomstwo. U gatunków z rodzaju Myrmica występują jedynie niewielkie różnice, dlatego z dokładnym oznaczeniem tych mrówek poczekam do zakupu profesjonalnego mikroskopu, dzięki któremu będę w stanie precyzyjnie określić gatunek.

 

Myrmica sp. oraz Lasius niger, hodowla mrówek w probówkach

Hodowla mrówek

Powyżej przedstawiam moje mrówki podczas karmienia. Podawany pokarm to przede wszystkim miód. Umieszczam go na na małych plastikowych szkiełkach, które łatwo jestwyciągnąć z probówki, a po ich umyciu nadają się do ponownego użytku. Jako powierzchni dla probówek używam tektury po ciastkach „hitach”. Dzięki temu zachowana jest stabilność i probówki nie przemieszczają się po blacie stołu.

 

Udostępnij artykuł:

5 komentarzy dla “Hodowla mrówek – kilka zdjęć”

 1.  Karol

  http://www.myrmeblog.pl/wp-content/uploads/2014/10/Hodowla-mrowek-kilka-zdjec-4.jpg

  Mrówki chodzą po pudełku(formikarium), gdzie jest włożone pudełko, żeby mrówki, nie uciekły dalej ?

 2.  Michał

  Na zdjęciach Twoich formikariów gipsowego i korkowego widzę tylko część gniazdową. Czy można używać formikariów bez areny?

 3.  Filip

  Michał,
  Masz rację. Widoczna jest jedynie część gniazdowa, ale tylko na potrzeby zdjęcia. W praktyce to formikarium składało się zarówno z części gniazdowej oraz areny. 😉

 4.  Mikołaj

  Proszę pana.
  Królowa powinna cały czas składać jaja. Tak? A moja złożyła jeden tuzin jaj a potem przestała. Czy to normalne?

 5.  Filip

  Mikołaju,
  Tak, to normalne! 🙂 Zazwyczaj królowa składa na początek tyle jaj ile będzie w stanie wychować. Przed wychowaniem pierwszych robotnic o każde jajo/larwę będzie musiała dbać sama tzn. karmić/czyścić. Po drugie składanie jaj kosztuje wysiłek i królowa nie może robić tego bez przerwy. Więcej odpowiedzi na pytań dotyczących początków hodowli mrówek można znaleźc tutaj: Najczęściej zadawane pytania przez początkujących hodowców mrówek

Skomentuj

 
Facebook