Co nowego słychać w mojej hodowli?

wrz
17

4.9/5 (liczba głosów: 35) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Lasius niger i małe wsparcie kolonii

W zeszłym tygodniu tygodniu sprezentowałem jednej z kolonii hurtnic zwyczajnych „parę” poczwarek. Oto zdjęcia sprzed i po zapakowaniu kokonów do probówki:

       Hodowla Lasius niger Hodowla Lasius niger Hodowla Lasius niger

       Hodowla Lasius niger Hodowla Lasius niger Hodowla Lasius niger

Nowa złapana rójkowa królowa Lasius umbratus

Ostatnio udało mi się złapać podziemnicę cieniolubną. Wobec tego wybrałem się na mały spacer, by podebrać z dzikiego gniazda poczwarki Lasius niger. Bowiem królowe Lasius umbratus są gatunkiem pasożytującym na hurtnicach czarnych i ich obecność jest niezbędna do rozwinięcia kolonii pasożyta. Królowa tego gatunku nie potrafi na przykład samodzielnie otwierać kokonów.

Pierwsze zdjęcie przedstawia Lasius umbratus i podrzucone przeze mnie młode mrówki hurtnicy wraz z poczwarkami, następne po pierwszym dniu wspólnego przebywania w probówce, a trzecie zdjęcie ukazuje inną królową podziemnicy, która doczekała się swojego potomstwa:

       Lasius umbratus Lasius umbratus Lasius umbratus

5 królowych Lasius niger w jednej probówce

W mojej hodowli z tych wakacji nastąpił przełom jeśli chodzi o wychowywanie potomstwa z gatunku Lasius niger przez 5 królowych. Pierwsze potomstwo pojawiło się w zeszłym tygodniu. Zgodnie z moimi wcześniejszymi założeniami jedna, najbardziej dominująca królowa, stwierdziła, że nie będzie dzielić się władzą i zabiła dwie, słabsze królowe. Pozostały jeszcze 2 królowe. Jestem ciekawy czy to one między sobą stoczą ostateczny bój, czy ich córki zadecydują, która królowa będzie dla nich ”atrakcyjniejsza” i drugą zabiją:

Oto zdjęcia podczas spokojnego wychowu robotnic oraz po dokonaniu egzekucji…

       Królowe Lasius niger Królowe Lasius niger Królowe Lasius niger

       Królowe Lasius niger Królowe Lasius niger Królowe Lasius niger

       Królowe Lasius niger Królowe Lasius niger Królowe Lasius niger

 

Udostępnij artykuł:

4 komentarze dla “Co nowego słychać w mojej hodowli?”

 1.  Adrian

  Blog jest super, tylko jest mało filmów 😀

 2.  Filip

  Dziękuję za komentarz ; ) Masz rację. Niestety filmy są najbardziej czasochłonne spośród wszystkich form prezentacji na blogu, stąd też jest ich stosunkowo najmniej.

 3.  M.L.

  Bardzo fajny blog! Minęło już „trochę” czasu od powstania artykułu. Czy kolonia nadal ma 2 królowe, czy może znowu jedna królowa lub jej córki zabiły drugą?

 4.  Filip

  Bardzo dziękuję! Została jedna królowa. 😉

Skomentuj

 
Facebook