Kolonia Lasius niger cz.2

sie
18

5/5 (liczba głosów: 16) - ocena czytelników Myrmebloga

 

W dzisiejszym wpisie postaram się dokończyć opisywanie mojej kolonii Lasius niger.

Lasius niger

Na załączonym zdjęciu i filmiku możemy zauważyć odróżniającą się wielkością od pozostałych robotnic królową – zaplemnioną samicę z dużą głową, silnie rozwiniętym tułowiem oraz dużym odwłokiem. Robotnice hurtnic pospolitych to także samice, ale z nierozwiniętymi narządami płciowymi. Wykonują one przeróżne czynności w gnieździe. Zanoszą pokarm, który podaję im na małych szkiełkach na arenie, czyszczą gniazdo, a także zajmują się potomstwem. W kolonii Lasius niger królowa jest otoczona szczególną opieką. Dzięki stałemu dokarmianiu, czyszczeniu przez swoje córki, może ona całe siły poświecić na składaniu jaj.

Lasius niger

Robotnice odbierają świeżo złożone jaja i zanoszą je w jedno wyznaczone miejsce w gnieździe. Po kilku tygodniach z jaj wykluwają się larwy. Potomstwo jest stale dokarmiane, nawilżane i czyszczone ze wszelkich zanieczyszczeń. Larwy cały czas intensywnie rosną. Następnie przędą wokół siebie kokon. Lasius niger chcąc ułatwić proces przędzenia kokonu, otaczają larwy w drobinkach korka. W warunkach naturalnych larwy otaczane są w ziemi, bądź piasku. W kokonie larwy przeobrażają się w nieruchome poczwarki. Po pewnym czasie uwalniane są z kokonów przez swoje siostry. W pierwszych dniach i jako białe mrówki o powolnych, nieskoordynowanych ruchach nie uczestniczą w pracach na rzecz gniazda. Dopiero z czasem przybierają czarną barwę.

Korek, który posłużył mi do budowy formikarium wyciąłem ze starego korkowego pojemnika na długopisy. Wcześniej przez około tydzień moczyłem go, a następnie za każdym razem suszyłem. Dzięki temu korek teraz lepiej chłonie wodę. Zapobiegło to także pojawianiu się pleśni w gnieździe. Jeśli chodzi o nawadnianie wodę wlewam za pomocą strzykawki u góry pudełka po CD. Korek szybko nasiąka wodą, zapewniając idealne, wilgotne warunki do rozwoju jaj i larw.

Lasius niger

Formikarium korkowe, w którym została umieszczona kolonia Lasius niger daje dobre możliwości obserwacji życia mrówek. Przy okazji pozwala na modelowanie wyglądu gniazda przez moje podopieczne. Za pomocą małych kawałków korka, uszczelniły one komory, tworząc pewnego rodzaju ramkę. Szybka nie była mocno dociśnięta do korka. Sprawiło to, że pomiędzy korkiem, a szybką powstała niewielka przerwa. Hurtnice zwyczajne wpadły na pomysł, aby uszczelnić komory, co można zobaczyć na zamieszczonych zdjęciach.

Lasius niger

Jeśli chodzi o podawany pokarm należą do niego: miód, żółtko, owady oraz kawałki mięsa typu kotlet/udko, które nigerki zabierają z areny i kładą na larwy. Arena zrobiona została z pudełka po ferrero. Na ściankach wysmarowana jest olejem co zapobiega ucieczce mrówek.

 

Udostępnij artykuł:

24 komentarze dla “Kolonia Lasius niger cz.2”

 1.  Wojciech

  fajne… a możesz mi powiedzieć jak zbudować takie formikarium z pudełku po ferrero i płycie CD?

 2.  Filip

  Jeśli chodzi o płytę CD należy wypalić w niej dziurę stanowiącą wejście do formikarium. Ja robiłem to w ten sposób, że brałem do kombinerek gwóźdź i jego koniec rozgrzewałem na palniku. Taki rozgrzany gwóźdź przykładałem w miejscu, w którym chciałem zrobić wejście do gniazda. Jako, że plastik szybko się topi, łatwo było wypalić taką dziurę.

   

  Korek ma grubość 7mm. Takie płyty korkowe można znaleźć w jakimś większym hipermarkecie jako podstawki pod garnki.

   

  Komory gniazda wyciąłem za pomocą takiego nożyka: http://www.aranzacje.miden.com.pl/allegro/nozyk.jpg. Płyta CD z przodu od wewnątrz zawiera 2 wypukłe kulki, dlatego w korku musiałem zrobić w odpowiednim miejscu niewielkie wgłębienia aby kulki weszły do korka i można było bez problemu zamknąć płytę.

   

  Następnie gotowy korek włożyłem do płyty i zamknąłem. Z przodu kawałkiem taśmy klejącej skleiłem dolną i górną przykrywę płyty, aby ściśle przylegały do korka.

   

  Płyta CD nie jest na stałe umocowana do pudełka po ferrero, tylko zwyczajnie położona, dzięki czemu co jakiś czas można wyjąć gniazdo i wymyć arenę ubrudzoną olejem, do którego mrówki z czasem będą przyklejać odchody i resztki pokarmu.

 3.  Andrzeju nie denerwuj się!!!!!!!!1

  Przydatne Polecam!!!!

 4.  Maciej

  Nie wiem czy mój poprzedni komentarz został odczytany przez ciebie ale kontrolnie zadam to samo pytanie , ile razy w tygodniu podawać jedzenie mrówkom Lasius niger?

 5.  Filip

  Spokojnie, komentarze odczytuje w wolnym czasie, a następnie zatwierdzam i wówczas są widoczne na Myrmeblogu. W razie czego odpowiem także pod tym komentarzem na Twoje pytanie. Tak jak już wspomniałem wszystko zależy od tego jak dużą kolonię posiadasz, ale zapewne skoro dopiero zaczynasz hodowlę będzie to ok. 15 robotnic + królowa. Możesz na początek zacząć od jednej kropli miodu na 3 dni i jakiegoś kawałka mącznika/świerszcza lub innego pokarmu białkowego. Będziesz widział jak dużym zainteresowaniem cieszy się nowy pokarm (jeśli dużym ? może warto byłoby karmić mrówki częściej, jeśli małym ? być może nie trzeba podawać tak często pokarmu skoro i tak z niego nie korzystają). W ten sposób będziesz mógł po pewnym czasie ustalić odpowiednią częstotliwość podawania pokarmu dla Twoich mrówek.

 6.  Arciuszek

  Cześć, mam kilka pytań, choć na wstępnie pięknie dziękuję za tworzenie takich materiałów, są bardzo pomocne i wartościowe, dzięki!

  1.Czy dodatkowo masz podłączoną probówkę z wodą do areny, czy piją z nawodnionego korka?

  2.Czy hibernacja musi się odbyć 0-8 stopni? Pytam bo zastanawiam się nad wystawieniem formicarium po prostu na balkon w zimie, ale będzie mniej niż 0, czy przeżyją?

  3. Czy musisz uzupełniać olej między czyszczeniem? Nie wysycha? I czy jakoś specjalnie go nakładasz?

  Pozdrawiam serdecznie!

 7.  Filip

  1. Kiedyś tylko nawodniony korek. Teraz również probówka podłączona do areny.

  2. Ryzykowne jeśli zdarzy się zbyt duży spadek temperatury.

  3. Tak olej trzeba uzupełniać. Nakładałem zwykłym patyczkiem do uszów.

 8.  Karol

  Witam

  Ta płyta to wygląda , na płytę gramofonową, takie duże to pudełko i tyle tych mrówek się tam mieści 🙂

 9.  Filip

  Haha to tylko złudzenie, ale to prawda mrówek może pomieścić naprawdę sporo 😀

 10.  Samuel

  Mam takie pytanie. Bo od kilku dni mam mrówki i zastawiły wejście do probówki i nie wiem co robić?

 11.  Filip

  Samuel,
  Myślę, ze nie powinieneś się tym przejmować i mrówki same z czasem zdecydują, aby skoncentrować się w głębszej (wilgotniejszej) części probówki. Ewentualnie możesz część probówki owinąć folią aluminiową, a tą część w której znajdują się mrówki, zostawić odsłoniętą. W ten sposób mrówki będą preferowały bardziej zaciemnione, dalsze miejsce w probówce.

 12.  karol

  podałbyś fb?
  jestem totalnie zielony w sprawach mrowek a widze ze masz duza wiedze, mam kilka pytań… 😉

 13.  Filip

  Niestety nie podaję prywatnego konta na fb. W razie pytań dotyczących mrówek i ich hodowli zapraszam do kontaktu mailowego.

 14.  Mikołaj

  Od paru dni posiadam małą kolonię mrówek lasius niger i dzisiaj (2019-08-09) zaczęły zakopywać swoje wyjście z gniazda. czy to normalne?

 15.  Filip

  Mikołaju,
  Jeśli jako podłoże mają piasek, jest to bardzo częste zachowanie. W naturze mrówki robią małe otwory do gniazd. Ze względów bezpieceństwa, ale także utrzymywania wilgotności i temperatury w części gniazdowej.

 16.  Kamil

  Cześć, mam jedno pytanko na szybko. Posiadam formikarium akrylowe z mrowkani Lasius Niger. Mam je od kwietnia o od kwietnia nie zmienia się stan jaj. Co mam w takiej sytuacji zrobić? Mrówki mają zapewniony stały cień, miód oraz świeżą wodę w probowce.

 17.  Filip

  Kamilu,
  Nie ma powodów do niepokoju. Cierpliwie czekaj i obserwuj swoje mrówki 😉

 18.  Poczwarka

  Cześć!
  Mam pytanie o korek – piszesz coś o wcześniejszym namaczaniu i suszeniu, by uniknąć pleśnienia. Możesz to szczegółowo opisać – co kiedy, jak?
  Pozdrawiam serdecznie,
  Początkująca

 19.  Żaneta

  Witam, a może poradzi mi Pan jak pozbyć się mrówek z domu? Do tej pory mi jakoś bardzo nie przeszkadzały, ale ostatnio w pokoju dziecięcym było ich chyba całe mrowisko, oblazły dzieci, które nie zauważyły ich i wybierały zabawki z pudełka za którym się zebrały. Jedną niechcący dzieci zabrały do łózka i teraz jestem pogryziona na całym brzuchu. Proszę o pomoc.

 20.  Filip

  Żaneto,
  Sposoby na mrówki znajdziesz w artykule: Jak pozbyć się mrówek?

 21.  Rozek

  Pytanko od początkującego
  Jakie temperatury „lubią” nigerki

 22.  Filip

  Między 20-27 stopni 😉

 23.  Mikołaj 2

  Czy do formikarium Lasius Niger mogę dokupić larwy?

 24.  Filip

  Mikołaju,
  Myślę, że tak. Możesz je także pobrać z natury odgarniając wierzchnią warstwę kopca. Znajdziesz tam najprawdopodobniej poczwarki Lasius niger.

Skomentuj

 
Facebook