Cykl rozwojowy kolonii mrówek

Wrz
02

Cykl rozwojowy kolonii mrówek
5 (100%) głosów: 1

 

Schemat rozwoju kolonii

Cykl rozwojowy kolonii mrówek

https://insectessociaux.files.wordpress.com/2015/05/life-cycle.jpg

W dzisiejszym wpisie przedstawiam schemat –> cykl rozwojowy kolonii mrówek, który był prezentowany na Dniach Owada. Został on przeze mnie zmodyfikowany i spolszczony. Poniżej znajdziecie dokładny opis schematu i zdjęcia.

 

1. Przygotowanie do lotu

Zazwyczaj przed samą rójką w okolicach wejść do gniazd zaczynają gromadzić się skrzydlate osobniki: samce i samice (przyszłe królowe). Przygotowane na odbycie lotu czekają na najbardziej sprzyjające warunki (ciepło, słonecznie, bezwietrznie, wilgotno, duszno).

 

2. Rójka – lot godowy:

Cykl rozwojowy kolonii mrówek

Sam lot odbywa się kilka/kilkanaście minut. Samice odbywają gody z minimum 3 samcami, aby zgromadzenić plemników na kilkanaście lat składania jaj. Jako, że ten temat poruszam co roku po więcej zapraszam do wpisów: Rójka oraz Wakacje, czyli czas rójek.

 

3. Po locie godowym:

Po locie godowym samce spełniwszy swoją rolę giną. Natomiast zaplemnione królowe opadają na ziemię, odrywają sobie skrzydła, a następnie szukają miejsca na założenie nowego gniazda. Moment zrzucania skrzydeł jest kluczowy dla wszystkich hodowców mrówek. Po wiecej szczegółów odsyłam do wpisu: Jak złapać rójkową królową?

Spora liczba kobiet po usłyszeniu, że samce po locie godowym giną stwierdza, że tak samo powinno być u ludzi…, a o królowych które wpadły na pomysł gromadzenia plemników  w specjalnym zbiorniku, dzięki czemu mogą same zapładniać jaja mówią, że są genialne…

 

4. Zakładanie gniazda:

Większość królowych wykopuje sobie norkę i już nigdy z niej nie wychodzi (przygotowują dla siebie klasztorną celę, w której będą składać jaja –> stąd nazwy: sposób klasztorny i półklasztorny). Organizm zużywa niepotrzebne mięśnie skrzydeł oraz zostają wykorzystane zmagazynowane w odwłoku substancje odżywcze. W ten sposób większość królowych jest w stanie odżywić zarówno siebie jak i potomstwo przez najbliższy miesiąc/2 miesiące, nie pobierając pokarmu z zewnątrz.

 

5. Pierwsze potomstwo:

Pierwsze robotnice tzw. nantic są bardzo maleńkie. Mimo to już kilka dni po wykluciu przejmują opiekę nad potomstwem, a bardziej odważniejsze zaczynają wychodzić na zewnątrz w poszukiwaniu pokarmu. Wówczas królowa oddaje w ręce służby wszystkie obowiązki. Jest na bieżąco pielęgnowana i czyszczona przez swoje córki, a jej do końca życia pozostaje jedynie składanie jaj. Nawet podczas „porodu” często królowej asystuje robotnica – opiekunka, która odbiera za pomocą żuwaczek składane przez królową jajo.

 

6. Wzrost kolonii:

Zanim kolonia osiągnie pełną dojrzałość minie kilka lat. Większa ilość robotnic zacznie generować większą liczbę przynoszonego pokarmu. Królowa będzie składać coraz więcej jaj. W ten sposób dojdzie do wytworzenia niezwykle dobrze zorganizowanego mechanizmu.

Kiedy organizm (kolonia mrówek) dojrzeje zacznie skupiać się na rozwoju części reprodukcyjnej, podobnie jak u ludzi narządy płciowe rozwijają się na końcu. Wówczas kolonia zaczynie produkować skrzydlate osobniki. W ten sposób cykl rozwojowy kolonii mrówek zatoczy koło i dojdzie do kolejnego lotu godowego.

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook