Rójka

sie
12

4.8/5 (liczba głosów: 34) - ocena czytelników Myrmebloga

Rójka wśród mrówek

Rójka to czas, kiedy w ciepłe, pogodne dni młode, uskrzydlone samce i samice wylatują z mrowisk i wzbijają się w powietrze, by kopulować z królowymi i samcami z innych gniazd. Osobniki te wylęgają się z jaj królewskich, które są wychowywane przez dojrzałe, kilkuletnie kolonie mrówek. Samica łączy się w locie z kilkoma samcami, aby zebrać jak najwięcej nasienia.

Rójka

Przykry los spotyka samce, które po locie godowym giną. Gdy samica uzna, że zebrała wystarczającą ilość nasienia, już jako zaplemniona królowa opada na ziemię, odrywa skrzydła i rozpoczyna poszukiwanie odpowiedniego miejsca na założenie kolonii. Należy pamiętać, że nie wszystkie królowe zakładają nowe gniazda. Są gatunki mrówek, które wnikają do innego, istniejącego już gniazda. Ja postaram się opisać proces zakładania nowej kolonii.

Jeśli młoda rójkowa królowa oceni, iż dany obszar jest odpowiedni, zaczyna kopać tunel. Kiedy wyniesie wystarczającą ilość ziemi i wybuduje komorę, w której będzie mogła swobodnie się obracać i składać jaja, zamyka wejście do tunelu. Następnie zaczyna się żmudny proces składania jaj, a później zajmowania się larwami, poczwarkami, aż do czasu otwarcia pierwszych kokonów i wylęgnięcia się córek. Po pojawieniu się pierwszego potomstwa, robotnice przejmują wszystkie wymienione czynności, a królowa przez resztę swojego życia tj. kilkunastu lat składa jedynie jaja. Gdy kolonia po kilku latach osiągnie dojrzałość, królowa zaczyna składać jaja królewskie, z których wylęgają się kolejne samce i samice. Następnie cały opisany cykl rójki się powtarza.

Rójka trwa od kwietnia do października. Dla każdego gatunku odbywa się ona w nieco innym czasie. Najbardziej liczne loty godowe mrówek można spotkać w najcieplejsze dni lipca (rójka Lasius niger) i najcieplejsze dni sierpnia (rójka Lasius flavus).

Czas ten jest idealny dla hodowców mrówek. Wówczas mamy możliwość złapania młodych królowych, które po odbyciu lotu godowego i zerwaniu skrzydeł najczęściej na polnych drogach, chodnikach szukają miejsc na założenie swoich nowych kolonii.

Oto zdjęcia rójki Lasius flavus:

Rójka Rójka

 

Udostępnij artykuł:

8 komentarzy dla “Rójka”

 1.  Jakub

  Super!!!

 2.  Filip

  Dzięki! 😉

 3.  Filip

  😀

 4.  Szymon

  Bardzo mi się podoba twój blog. Jestem początkującym „mrówczarzem” i wiele się dowiedziałem. A co do rójki to królowych Lasius niger (w tym roku 2019 lipiec) jest bardzo mało. Ciekawe czemu?

 5.  Filip

  Szymonie,
  Z moich obserwacji wynika że najbardziej masowe rójki Lasius niger pojawiają się w połowie lub pod koniec lipca.

 6.  Grzesiek

  Super!

 7.  Sabina

  A ja z takim zapytaniem jak się mogę tego pozbyć z ogrodu

 8.  Filip

  Sabino,
  Z ogrodu? Rozumiem z mieszkania, ale z ogrodu to niemożliwe! 😀 To tak jakbyś chciała się pozbyć trawy na działce, żeby nigdy więcej nie urosła 😉

Skomentuj

 
Facebook