Ciekawostki o mrówkach – część 2

paź
19

4.7/5 (liczba głosów: 15) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Ciekawostki o mrówkach to tematyka wpisów, która będzie stale pojawiała się na Myrmeblogu. Będzie to skondensowanie najciekawszych mrówczych informacji opublikowanych dotąd w literaturze i internecie.

 

Mucha morderca:

           Mucha w mrówce                                                                                          

Źródło: http://images.nationalgeographic.com/wpf/media-live/photos/000/042/cache/zombie-ants-phorid-flies-larva-hatches_4283_600x450.jpg 

Gatunek muchy pochodzący z Ameryki Południowej podąża za wędrującymi mrówkami ognistymi (Solenopsis invicta) i składa na nich jaja. Następnie z jaj wykluwają się larwy, które zaczynają zjadać mrówczy mózg. Mrówka, która padła ofiarą larw zaczyna błąkać się bez celu przez około 2 tygodnie, podczas gdy larwy pożerają jej mózg. Po upływie około miesiąca od złożenia jaj, głowa mrówki odpada i wylatuje z niej nowa mucha gotowa zaatakować kolejną mrówkę, co można zaobserwować na powyższym zdjęciu.

 

Mrówczy sen:

   Sen mrówki

   Źródło: http://upic.me/i/uv/sleeping-ant.jpg  

Typowa robotnica zasypia 250 razy dziennie, a czas snu wynosi około 1 min, co daje w sumie koło 2h 48 min na dobę. Królowe natomiast mogą zasypiać w głęboki, długi sen, który trwa około 9h dziennie i jest zsynchronizowany ze snem innych królowych – jedna śpi, inne czuwają (w przypadku mrówek ognistych, u których występuje więcej niż jedna królowa i na jakich wykonywano badania związane ze snem mrówek). Typowa królewska drzemka to około 6 min. Mrówki śpią z częściowo podniesionymi czułkami i rozwartymi żuwaczkami lub gdy śpią głębiej, zwierają żuwaczki. Sądząc po zachowaniu i ruchach czułków naukowcy wysnuwają wniosek, że podczas głębokiego snu królowa może śnić marzenia senne, ale to już bardzo daleko idący wniosek ; ]

 

Grzyb przejmujący władze nad mrówkami:

               Grzyb w mrówce

Źródło: https://archeowiesci.files.wordpress.com/2010/08/24868_web.jpg      

Grzyb Ophiocordyceps unilateralis potrafi przejąć kontrolę nad umysłem żywiciela. Wrasta w ciało zarażonej mrówki. Następnie zmusza zarażoną mrówkę, by udała się w miejsce, które jest najbardziej dogodne dla jego rozwoju i rozmnażania się. Po paru dniach z głowy mrówki zaczyna wyrastać długa strzępka widoczna na zdjęciu, na której pojawia się kula z zarodnikami. W ten sposób powstaje zasadzka na kolejne mrówki, gdyż w momencie rozwinięcia w pełni zarodni, zarodniki wysypują się spadając na znajdujące się w pobliżu mrówki, co może prowadzić do zagrożenia nawet całej kolonii.

 

Mrówki jako przysmak meksykańskiej kuchni:

Jaja mrówek

Źródło: http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/02/3a/73/28/filename-3299800-20090610img.jpg

Zdjęcie przedstawia danie tzw. eacamoles sporządzane w kuchni meksykańskiej. Escamoles to jaja mrówek z gatunku Liometopum. Stosowane są na przykład jako dodatek do taco i podobno smakują lekko orzechowo.

 

Mrówka miodowa – prawdziwa cysterna:

Mrówka cysterna

Źródło: http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_77G1VPIUSrMhXrzo4VcctxjPHyf7GZhl,w600.jpg 

Myrmecocystus mimicus posiada w swej kaście mrówki robotnice odpowiadające za magazynowanie pokarmu. Robotnice cysterny pojawiają się w czasie chłodnych okresów.  Ich wola w przeciwieństwie do innych sióstr są bardzo elastyczne i rozciągają się do ogromnych rozmiarów. Po obfitym karmieniu przez swoje siostry, cysterny nie są w stanie samodzielnie się poruszać i pozostają podwieszone na suficie komór i w ten sposób przechowują nektar do czasu nadejścia letnich dni.

Poprzednie ciekawostki o mrówkach znajdziesz tutaj.

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook