Imperium pustynnych mrówek

lip
27

4.4/5 (liczba głosów: 7) - ocena czytelników Myrmebloga

         

   Imperium pustynnych mrówek (2011)

Imperium pustynnych mrówek

Jak wszystkie intrygujące historie również ta ma mroczny i burzliwy początek. Upalne lato w Arizonie dobiega końca w niesamowitej scenerii. To pierwszy tutaj deszcz od 6 miesięcy, zwiastuje narodziny nowego imperium. Wyobraźmy sobie podziemną krainę władaną przez bezwzględną królową. Przez najbliższe 8 lat wraz ze swoją armią narzuci tu rządy terroru. Zbuduje imperium imponującej wielkości, eliminując rywalki z brutalną skutecznością. Tysiące poddanych zginą w obronie jej królestwa. Oto historia jej dojścia do władzy

Tym wstępem rozpoczyna się genialny moim zdaniem film o mrówkach pustynnych i budowaniu przez nich wielkiego imperium. W dzisiejszym wpisie chciałbym zachęcić was zarówno do obejrzenia filmu jak i wyrażenia waszej własnej opinii w komentarzach. Tym samym otwieram nową serię wpisów na myrmeblogu, poświęconą filmom i literaturze z zakresu myrmekologii. Życzę udanej lektury!

Imperium pustynnych mrówek

 

Krótko o fabule

Imperium pustynnych mrówek to film dokumentalny BBC, którego główną bohaterką jest mrówka – królowa z gatunku Myrmecocistus mimicus, zakładająca nowe gniazdo. Kamera rejestruje 8 lat z jej życia i ukazuje rozrastające się w zadziwiającym tempie imperium. Film pokazuje codzienne problemy bezwzględnego i brutalnego świata mrówek m. in. krwawą eliminację rywali oraz ich niezwykle oryginalne przystosowania do pustynnego środowiska, serwując nam na koniec filmu bardzo zaskakująco mroczną, wartą zobaczenia puentę.

Imperium pustynnych mrówek Imperium pustynnych mrówek

 

Zalety filmu

Imperium pustynnych mrówek posiada niezwykle tajemniczy, mroczny klimat przede wszystkim z uwagi na genialną oprawę muzyczną, a także odpowiednią narrację, nadającą mrówkom bardzo wysokiej, poważnej rangi. Dokument opisuje także w sposób bardzo zrozumiały cykle i rytuały panujące w świecie mrówek. Jest przy tym filmem krótkim, trwającym ok. 50 minut (tyle co typowe filmy o mrówkach), wobec tego każdy znajdzie czas, aby poświęcić niecałą godzinę na jego obejrzenie.

Imperium pustynnych mrówek

 

Myrmecocistus mimicus (mrówka miodowa)

Bohaterki filmu Imperium pustynnych mrówek to gatunek mrówek występujący na pustynnych obszarach Ameryki Północnej. Ich nazwa pochodzi od wyspecjalizowanych robotnic (mrówki cysterny), potrafiące w swoich odwłokach magazynować nektar. Stanowi on pokarm wykorzystywany w czasie okresów, gdy nad powierzchnią gniazda panuje zbyt wysoka temperatura, aby zdobyć pokarm. Więcej na ten temat dowiedzie się podczas oglądania filmu.

Imperium pustynnych mrówek

 

Polecam

Mam nadzieję, że udało mi się nakłonić Was do oglądnięcia tego dokumentu. Film jest łatwo dostępny w internecie podobnie jak pozostałem zrecenzowane na blogu filmy o mrówkach.. Z chęcią przeczytam wasze opinie i komentarze na jego temat! ; ]

 

Udostępnij artykuł:

2 komentarze dla “Imperium pustynnych mrówek”

  1.  Karol

    Nigdzie nie mogę znaleźć " Imperium pustynnych mrówek" w HD

  2.  Filip

    Sprawdź na http://www.cda.pl/video

Skomentuj

 
Facebook