Ciekawostki o mrówkach – część 4

mar
26

4.7/5 (liczba głosów: 12) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Kolorowe mrówki

Cały pomysł na wybarwienie mrówek zaczął się od prostej obserwacji. Zauważono, że po wypiciu rozlanego mleka, mrówki zrobiły się białe…

Ciekawostki o mrówkach

Żródło: http://www.example.pl/wp-content/uploads/2011/08/mr2.jpg

Powodem tego zjawiska był cienki oskórek, pod którym prześwitywał pokarm zjedzony przez mrówki. Postanowiono przygotować wodę z cukrem wraz z różnymi barwnikami i wykorzystać cechy odwłoków mrówek do wykonania bardzo malowniczych zdjęć.

 

Wielkie zróżnicowanie kast

Zdjęcie ukazuje niesamowitą różnorodność kast robotnic u mrówek grzybiarek. Zależy ona od pełnionych w gnieździe zadań. Mimo tak dużych odmienności, wszystkie mrówki na zdjęciu należą do tego samego gatunku.

Ciekawostki o mrówkach

Źródło: http://www.forestryimages.org/images/768×512/0795020.jpg

Każda z kast odpowiedzialna jest za inną funkcję, związaną z pracą na rzecz kolonii. Przykładowo największe bronią gniazda oraz ścinają liście, zanosząc je do mrowiska. Inne przeżuwają kawałki liści na papkę. Jedne z najmniejszych zajmują się potomstwem, a także dbają o gniazdo, wyrywajac niewielkie, obce strzępki grzybów, rozwijające się w niedostępnych dla innych robotnic zakamarkach.

 

Camponotus truncatus

Robotnice tego gatunku mają przystosowane głowy do blokowania wejścia do gniazda.

Ciekawostki o mrówkach

Źródło: http://1.bp.blogspot.com/_STeOGbGlQyU/S894dlnZjNI/AAAAAAAAGps/yRqWFXmHEik/s1600/IMG_3029.jpg

Pełnią w ten sposób funkcję żywych drzwi. Do środka mogą wejść tylko osobniki, które za pomocą zapachu potwierdzą przynależność do gniazda.

 

Mrówki wzorem dla robotów

Naukowcy coraz częściej inspirują się mrówkami. Robotnice dzięki wykorzystaniu feromonów potrafią wybrać najoptymalniejszą, najkrótszą drogę. Im więcej mrówek podąża danym śladem, tym więcej oznacza tą samą trasę.

Postanowiono wykorzystać ową cechę i i wbudować w system robotów, aby podobnie jak mrówki potrafiły pokonywać dane odległości w jak najkrótszym czasie. Do tego celu użyto specjalnego labiryntu, w którym robot miał oznaczać za pomocą sygnału (namiastki feromonu) optymalną drogę. W przyszłości taka umiejętność będzie miała duży wpływ przy budowaniu przez roboty różnych konstrukcji.

 

Jedna z największych i najliczebniejszych mrówek świata

Rodzaj Dorylus to ścisła czołówka jeśli chodzi o wielkość wśród mrówek.

http://lab.rockefeller.edu/kronauer/assets/image/Kenia3%20383_S.jpg

Źródło: http://www.alexanderwild.com/Ants/Taxonomic-List-of-Ant-Genera/Dorylus/i-skh6kbh/1/L/Dorylus2-L.jpg

Królowa osiąga długość 5 cm! Natomiast robotnice 1-3 cm. Zamieszkują Afrykę. Należą do mrówek nomadnych, prowadzących koczowniczy tryb życia. Królowa w trakcie swojego życia jest w stanie złożyć od 1 do 2 milionów jaj. Kolonie liczą około 20 milionów osobników.

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook