Ciekawostki o mrówkach – część 5

cze
28

4.3/5 (liczba głosów: 12) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Myrmecodia sp. – Mrówczelina

Ciekawostki o mrówkach

Źródło: http://fern72.free.fr/siteweb/rubiacees/Myrmecodia%20.jpg

Mrówczelina to rodzaj rośliny współżyjącej z mrówkami. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Tworzy specyficzną, zgrubiałą łodygę (wielkości piłki futbolowej) z wytworzonymi w środku komorami. Wnętrze rośliny jest w całości przystosowane do życia mrówek. Na zewnątrz mrówczeliny znajdują się kolce, na które mrówki nabijają martwe szczątki i odchody (bogate w substancje azotowe), wchłaniane przez roślinę za pośrednictwem kolców. Myrmecodia wykorzystuje w ten sposób mrówki jako dostarczyciela substancji, w zamian zapewniając dom i schronienie.

 

Jad żab pochodzi od mrówek

Ciekawostki o mrówkach

Źródło: http://www.wesapiens.org/hosted_file/ahFzfm5hdHVyYXNjb3BlLWhyZHISCxIKSG9zdGVkRmlsZRiS-24M/

Żaby z rodziny drzewołazów, zamieszkujące Południową Amerykę same nie wytwarzają trujących związków, jednak są jednymi z najbardziej toksycznych kręgowców na świecie. Mrówki stanowią podstawowy pokarm drzewołazów, z których pozyskują trujące alkaloidy. Potwierdzeniem tej hipotezy było wyizolowanie tych samych substancji trujących zarówno ze skóry żab jak i z podstawowej ich diety, czyli mrówek. Indianie wykorzystują wydzieliny skóry żab m. in. podczas polowania, do zatruwania strzał.

 

Sójka stroszy pióra, a mrówki opsikują ją kwasem

Ciekawostki o mrówkach

Źródło: http://www.warrenphotographic.co.uk/photography/bigs/00076-Jays-on-an-ant-hill.jpg

Sójka swoje piękne upierzenie zawdzięcza odpowiedniej pielęgnacji, korzystając z naturalnego kosmetyku – kwasu mrówkowego. Gdy przylatuje na gniazdo mrówek, te rozwścieczone wybiegają, aby bronić swojego domu przed intruzem i obsikują go kwasem. Wówczas sójka rozpościera skrzydła, biorąc po parę osobników do dzioba i wciera je w poszczególne partie piór. Wykorzystuje w ten sposób antybakteryjne właściwości kwasu mrówkowego, zabijając żyjące w jej upierzeniu pasożyty. Oto fragment filmu przedstawiający sójkę podczas pielęgnacji: http://www.arkive.org/jay/garrulus-glandarius/video-07a.html

 

Lestobioza

Ciekawostki o mrówkach

Źródło: http://www.optik-foto-mueller.com/studio/ants/Solenopsis_fugax_%28Latreille%201798%29/images/Solenopsis-fugax-dorsolateral.jpg

Lestobioza to zjawisko polegające na tym, że kolonie drobnego gatunku gnieżdżą się w ścianach gniazd większego gatunku, wchodząc niepostrzeżenie do jego komór, by grabić zapasy pokarmu oraz potomstwo. Przykładem mrówki wykorzystującej lestobiozę jest występująca w Polsce mrówka złodziejka (Solenopsis fugax).

 

Efekt grupy

Ciekawostki o mrówkach

Źródło: http://i.livescience.com/images/i/000/068/860/original/Red-harvester-ant.jpeg?1406866668

Chińscy badacze udowodnili wpływ towarzystwa (większej ilości robotnic) na ich pracowitość. Pojedyncza robotnica podejmowała pracę dopiero po 1 godzinie od umieszczenia w pojemniku z piaskiem i była w stanie wynieść 0,2g w ciągu 6 godzin. Natomiast 2-3 robotnice podejmowały prace już po 30 minutach i każda była w stanie wyrzucić setki razy więcej piasku niż podczas pracy w pojedynkę. Pracowały bardzo żwawo i bez większego wypoczynku, zaś pojedyncze mrówki bardzo powoli i z częstymi przerwami.

 

Niezwykła współpraca

               

Źródło: http://giant.gfycat.com/PotableUnkemptBobolink.gif

Mrówki nieraz zaskakują niesamowitą współpracą i organizacją. Widać jak ciągną zdobycz i siebie nawzajem niczym familiadową rzepkę. Łańcuch utworzony z własnych ciał naprawdę robi wrażenie.

 

Motyle Lycaenidae nie są w stanie przeżyć bez mrówek

Ciekawostki o mrówkach

Źródło: http://upic.me/i/cq/lycaena22.jpg

Gąsienice motyli z rodziny Lycaenidae wydzielają substancje przywabiające mrówki. Wytwarzają spadź za pomocą dwóch gruczołów. Na grzbiecie położone są porowate wzgórki, mające przyciągać zapachem, a z tyłu grzbietu znajduje się gruczoł miodny, wydzielający słodki płyn. W zamian za pokarm mrówki chronią motyle przed wrogami, przyspieszając także czas rozwoju gąsienic. Przeprowadzono badania, w których dowiedziono, że gąsienice i poczwarki pozbawione opieki mrówek nie miały żadnej szansy na przeżycie. Ich śmiertelność spowodowana była przez pasożyty i drapieżne bezkręgowce.

 

Krótkie podsumowanie:

– Mrówczelina (Myrmecodia) to naturalny dom dla mrówek w roślinie.

– Żaby z rodziny drzewołazów są jadowite przez zjadanie mrówek.

– Sójka używa kwasu mrówkowego do czyszczenia i ochrony piór.

– Lestobioza jest charakterystyczna dla mrówek złodziejek (Solenopsis fugax).

– Mrówki wzajemnie napędzają się do pracy, wywołując efekt grupy.

– Potrafią ułożyć łańcuch z własnych ciał, by przenieść o wiele większą ofiarę.

– Motyle wydzielają wabiające mrówki substancje, w zamian dostając ochronę.

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook