„O Sister, Where Art Thou?” – najnowszy artykuł o mrówkach!

paź
28

4.6/5 (liczba głosów: 7) - ocena czytelników Myrmebloga

Artykuł przeglądowy o zachowaniach ratunkowych mrówek

Nowy artykuł przeglądowy o zachowniach ratunkowych mrówek

Zachęcam do zapoznania się z kolejną publikacją o mrówkach („O Sister, Where Art Thou?” – A Review on Rescue of Imperiled Individuals in Ants). Nowa praca ukazała się w międzynarodowym czasopiśmie Biology. Zachowania ratunkowe u mrówek (i nie tylko!) cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wspólnie z dr Krzysztofem Milerem (Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk) postanowiliśmy zbadać obecny stan wiedzy w tej dziedzinie. Wskazaliśmy najbardziej wyraźne luki i potencjalne kierunki przyszłych badań, które w znaczący sposób poszerzyłyby naszą dotychczasową wiedzę na temat zjawiska altruizmu w królestwie zwierząt.


 

Popularnonaukowe streszczenie artykułu

Mrówki stanowią znakomity przykład organizmów zdolnych do wysoce ryzykownych zachowań. Jednym z takich zachowań jest ratunek. Podczas akcji ratunkowej jeden osobnik angażuje się w pomoc innemu, znajdującemu się w zagrażającej życiu sytuacji osobnikowi. W niniejszym artykule stawiamy kilka ważnych pytań:
–> Co wpływa na to, że dany osobnik angażuje się w zachowanie ratunkowe?
–> Dlaczego niektóre gatunki wykazują dużą aktywność ratunkową, a inne nie wykazują takiego zachowania w ogóle?
–> Jaki mechanizm jest odpowiedzialny za wywoływanie zachowań ratunkowych?
–> Jak bardzo ryzykowne jest podjęcie akcji ratunkowej i jakie korzyści przynosi zarówno ratującemu, jak i uratowanemu osobnikowi?

Pokazujemy postęp w dziedzinie badań zachowań ratunkowych i tym samym pokazujemy, w jakim stopniu powyższe pytania pozostają bez odpowiedzi. Przedstawiamy podsumowanie dotychczas opublikowanych prac, skupiając się zarówno na zachowaniach ratunkowych mrówek jak i innych taksonów, np. szczurów – grupy zwierząt najlepiej zbadanej zaraz po mrówkach. Podkreślamy pewne punkty wspólne badań nad tymi taksonami, a także możliwości zaczerpnięcia inspiracji z dotychczasowych badań na szczurach w kontekście zachowań ratunkowych mrówek.

 

Zachęcam do zapoznania się z całością publikacji:

Nowy artykuł przeglądowy o zachowniach ratunkowych mrówek

Pełną wersję artykułu (21 stron) wraz z ilustracjami znajdziecie także tutaj: „O Sister, Where Art Thou?” – A Review on Rescue of Imperiled Individuals in Ants

 

Czytelniku Myrmebloga!

Jest mi niezmiernie miło, że kolejna praca o mrówkach doczekała tak szybkiej publikacji! Zachęcam do pobrania pełnej wersji pdf publikacji. Kto wie, być może zainspiruje Cię ona do kontynuowania prac nad zachowaniami ratunkowymi w przyszłości! Mamy jeszcze wiele do zbadania! 😉

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook