„O Sister, Where Art Thou?” – najnowszy artykuł o mrówkach!

paź
28

4.6/5 (liczba głosów: 7) - ocena czytelników Myrmebloga

Artykuł przeglądowy o zachowaniach ratunkowych mrówek

Nowy artykuł przeglądowy o zachowniach ratunkowych mrówek

Zachęcam do zapoznania się z kolejną publikacją o mrówkach („O Sister, Where Art Thou?” – A Review on Rescue of Imperiled Individuals in Ants). Nowa praca ukazała się w międzynarodowym czasopiśmie Biology. Zachowania ratunkowe u mrówek (i nie tylko!) cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wspólnie z dr Krzysztofem Milerem (Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk) postanowiliśmy zbadać obecny stan wiedzy w tej dziedzinie. Wskazaliśmy najbardziej wyraźne luki i potencjalne kierunki przyszłych badań, które w znaczący sposób poszerzyłyby naszą dotychczasową wiedzę na temat zjawiska altruizmu w królestwie zwierząt.


 

Popularnonaukowe streszczenie artykułu

Mrówki stanowią znakomity przykład organizmów zdolnych do wysoce ryzykownych zachowań. Jednym z takich zachowań jest ratunek. Podczas akcji ratunkowej jeden osobnik angażuje się w pomoc innemu, znajdującemu się w zagrażającej życiu sytuacji osobnikowi. W niniejszym artykule stawiamy kilka ważnych pytań:
–> Co wpływa na to, że dany osobnik angażuje się w zachowanie ratunkowe?
–> Dlaczego niektóre gatunki wykazują dużą aktywność ratunkową, a inne nie wykazują takiego zachowania w ogóle?
–> Jaki mechanizm jest odpowiedzialny za wywoływanie zachowań ratunkowych?
–> Jak bardzo ryzykowne jest podjęcie akcji ratunkowej i jakie korzyści przynosi zarówno ratującemu, jak i uratowanemu osobnikowi?

Pokazujemy postęp w dziedzinie badań zachowań ratunkowych i tym samym pokazujemy, w jakim stopniu powyższe pytania pozostają bez odpowiedzi. Przedstawiamy podsumowanie dotychczas opublikowanych prac, skupiając się zarówno na zachowaniach ratunkowych mrówek jak i innych taksonów, np. szczurów – grupy zwierząt najlepiej zbadanej zaraz po mrówkach. Podkreślamy pewne punkty wspólne badań nad tymi taksonami, a także możliwości zaczerpnięcia inspiracji z dotychczasowych badań na szczurach w kontekście zachowań ratunkowych mrówek.

 

Zachęcam do zapoznania się z całością publikacji:

Nowy artykuł przeglądowy o zachowniach ratunkowych mrówek

Pełną wersję artykułu (21 stron) wraz z ilustracjami znajdziecie także tutaj: „O Sister, Where Art Thou?” – A Review on Rescue of Imperiled Individuals in Ants

 

Czytelniku Myrmebloga!

Jest mi niezmiernie miło, że kolejna praca o mrówkach doczekała tak szybkiej publikacji! Zachęcam do pobrania pełnej wersji pdf publikacji. Kto wie, być może zainspiruje Cię ona do kontynuowania prac nad zachowaniami ratunkowymi w przyszłości! Mamy jeszcze wiele do zbadania! 😉

 

Udostępnij artykuł:

2 komentarze dla “„O Sister, Where Art Thou?” – najnowszy artykuł o mrówkach!”

 1.  Tadeusz

  Niedawno widziałem film w którym ryba używa narzędzia – kamyczka w pyszszczku, rozłupując skorupę „czegoś” by dostać się do pokarmu. Czy jest możliwe by mrówki używały jakiegoś „uogólnionego narzędzia”?

 2.  Filip

  Tak, jest kilka udokumentowanych przykładów użycia narzędzi przez mrówki. Używają one podatnych na nasiąkanie materiałów (np. kawałków liści, ziemi, drewna lub nawet gąbki w przypadku testów laboratoryjnych) w celu transportu płynnego pokarmu do gniazda. W ten sposób są w stanie przenieść znacznie więcej jedzenia niż pomieściłyby w pojedynczym odwłoku. Co ciekawe, tego typu zachowanie może być charakterystyczne jedynie dla części osobników w kolonii, wykazujących większe skłonności do furażowania i eksploracji. Nie ma też zgodności co do powszechności takiego zachowania – niektóre gatunki jedynie „zabezpieczają” płynne pokarmy, aby zapobiec utonięciu.

  Zostawiam kilka prac naukowych na ten temat:

  Tool use by foraging ants (https://doi.org/10.1007/s00040-022-00855-7)

  A small number of workers with specific personality traits perform tool use in ants (https://doi.org/10.7554/eLife.61298)

  Protective behavior or „true” tool use? Scrutinizing the tool use behavior of ants (https://doi.org/10.1002%2Fece3.6968)

Skomentuj

 
Facebook