Mrówki na żywo

sie
01

4.5/5 (liczba głosów: 16) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Mrówki – transmisja live 24h

Mrówki na żywo

http://survincity.com/

Wejdź i zobacz! Dzięki Animal Planet Live możliwa jest transmisja mrówek grzybiarek poprzez Myrmebloga. Kiedy tylko chcesz możesz wejść i podpatrzyć co robią mrówki. Zachęcam i zapraszam do oglądania o każdej porze! 😉

 

Mrówki grzybiarki live

https://www.houstonzoo.org/explore/webcams/leafcutter-ant-cam/

Większość mrówek grzybiarek zasiedla tropikalne części Ameryki Środkowej oraz Ameryki Południowej. Ich charakterystyczną cechą jest sposób hodowli i jedzenia grzybów. Do uprawy swoich „grzybowych ogródków” używają ścinanych, a następnie magazynowanych w gniazdach świeżych liści. Mrówki te nazywane są często mrówkami parasolowymi. Ich nazwa wywodzi się z niosącego kawałka liścia przypominającego parasol.

Proces uprawy grzyba składa sie z kilku etapów. W początkowej fazie robotnice wyruszają na poszukiwanie liści. Następnie informują pozostałe współtowarzyszki z kolonii o nowej lokalizacji. Następuje wymarsz kolonii. Potem mrówki tną liście na małe kawałki, a następnie zanoszą do gniazda (na zamieszczonej kamerce można zaobserwować nieustanny przemarsz robotnic po świeże liście). Mrówki wewnątrz kolonii żują kawałki przyniesionych liści. Przeżute kawałki są umieszczane w podłożu. Mrówki zrywają strzępki starej grzybni i umieszczają na nowo przygotowane podłoże, stanowiąc idealne miejsce dla rozwoju nowego grzyba. Grzyb może rosnąć w bardzo szybkim tempie, służąc jako pożywienie dla całej kolonii.

U mrówek grzybiarek występuje bardzo duże zróżnicowanie poszczególnych kast robotnic (co można zobaczyć podczas transmisji na żywo). Każda robotnica pełni określoną funkcję w procesie uprawy grzyba, która jest dostosowana do jej rozmiarów. Więcej o mrówkach grzybiarkach możecie poczytać tutaj.

 

Czytelniku Myrmebloga

Zachęcam Cię do oceny wpisu (w lewym górnym rogu) lub pozostawenia komentarza. Będzie to cenna informacja dla mnie jak i również dla kolejnych odwiedzających. 🙂

 

Udostępnij artykuł:

2 komentarze dla “Mrówki na żywo”

  1.  Mariusz

    Niestety live nie działa. Problem jest u mnie czy ze strony gdzie powinien być live?

  2.  Filip

    Hej Mariusz,
    Dziękuję za komentarz! Umieściłem aktualny link, teraz wszystko powinno grać 😉

Skomentuj

 
Facebook