Lasius brunneus

lip
19

5/5 (liczba głosów: 9) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Lasius brunneus (hurtnica wstydliwa/nadrzewna)

Lasius brunneus (hurtnica nadrzewna/wstydliwa)

Hurtnica nadrzewna inaczej nazywana hurtnicą wstydliwą to gatunek pospolicie występujący w całej Polsce. Gniazduje najczęściej w drzewach liściastych, pod korą, w korzeniach, a także w pniach żywych jak i martwych drzew (jest dendrofilem). Często można zauważyć szlak feromonowy (zapachowy) wzdłuż pnia drzewa, po którym poruszają się większe ilości robotnic.

Główny pokarm stanowi spadź mszyc nadrzewnych oraz drobne bezkręgowce.

Lasius brunneus podobnie jak Lasius niger jest mrówką łatwą w hodowli, ze względu na inicjowanie nowych gniazd w sposób klasztorny oraz szybki rozwój (do 1-2 miesięcy wychowywane jest pierwsze potomstwo). Poniżej przedstawiam zdjęcie mojej królowej. Złapana została na początku czerwca i w najbliżych dniach spodziewam się pierwszych robotnic:

Lasius brunneus (hurtnica nadrzewna/wstydliwa)

Wyglądem krtólowa Lasius brunneus podobna jest do Lasius niger. Jednak ich rójka jest wcześniej, wobec tego po złapaniu takiej królowej (pod koniec maja lub na początku czerwca), można z dużym prawdopodobieństwem uznać, że mamy doczynienia z hurtnicą wstydliwą. Królowa tego gatunku w porównaniu z królową hurtnicy czarnej jest mniejsza i posiada szerszą głowę. Ma również bardziej płaski, zwężający się odwłok.

Robotnice są dwubarwne z jasnym tułowiem i głową oraz ciemnym odwłokiem. Gatunek podobny wielkością i wyglądem do innych robotnic jak Lasius niger czy Lasius emarginatus. Jednak posiada on ciało z delikatnym ściśle przylegającym omszeniem co daje wrażenie gładkiej powierzchni, co widać na zamieszczonym zdjęciu (szczególnie na odwłoku). Lasius brunneus posiada nieco szerszą głowę od pozostałych 2 gatunków:

Lasius brunneus, Lasius emarginatus i Lasius niger - porównanie

U Lasius brunneus występuje monomorfizm (brak kast robotnic). Gatunek ten tworzy zazwyczaj kolonie monoginiczne.

Rójka przypada głównie na czerwiec. Pierwsze loty można zauważyć już pod koniec maja. Więcej informacji na temat rójek gatunków mrówek w Polsce można znaleźć tutaj.

 

LASIUS BRUNNEUS - SYSTEMATYKA
Domena:Eukarionty (Eukaryota)
Królestwo:Zwierzęta (Animalia )
Typ:Stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:Tchawkowce (Tracheata)
Gromada:Owady (Insecta)
Rząd:Błonkoskrzydłe (Hymenoptera)
Podrząd:Stylikowce (Apocrita)
Rodzina:Mrówkowate (Formicidae)
Podrodzina:(Formicinae)
Plemię:(Lasiini)
Rodzaj:(Lasius)
Gatunek:Hurtnica nadrzewna/wstydliwa (Lasius brunneus)

 

LASIUS BRUNNEUS - OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA
Polska nazwahurtnica nadrzewna/wstydliwa
Forma struktury społecznejmonoginiczna
Sposób inicjowania społeczeństwklasztorny
Maksymalna liczebność?
Barwaciemnobrązowo-ruda
Długość ciała robotnic3 - 5 [mm]
Długość ciała królowych7 - 8 [mm]
Kastybrak (monomorfizm)
Żądło brak
Rójkaczerwiec - lipiec

 

Na koniec umieszczam jeszcze zdjęcie przedstawiające złapane przeze mnie i ususzone okazy robotnic Lasius brunneus. Wszystkie zostały złapane na drzewach:

Lasius brunneus (hurtnica nadrzewna/wstydliwa)

Nazwa Hurtnica nadrzewna wywodzi się od sposobu życia jaki prowadzą te mrówki, związany ściśle z występowaniem ich we wszelakim drewnie. Druga nazwa hurtnica wstydliwa nawiązuje do skrytego trybu życia jaki ten gatunek prowadzi. Robotnice unikają otwartych przestrzeni, dlatego nie dostrzeżemy ich np. na chodnikach jak Lasius niger.

Udostępnij artykuł:

4 komentarze dla “Lasius brunneus”

 1.  Michal

  Lasius brunneus mają gniazda także w owocach trafiłem na królową w brzoskwini poraz 2 w 1 partii.

 2.  Filip

  Też ciekawe miejsce! 😉

 3.  Szymon

  Ja mam takie doświadczenie z nimi że mam od kilku lat gniazdo tych mrówek pod płytkami w domu co roku na wiosnę wychodzą? i wsm cieszę się że to brunneus a nie np. Faraonki bo to byłoby zdecydowanie gorzej?

 4.  Filip

  Szymonie,
  Faraonki to gatunek inwazyjny, który przy sprzyjających warunkach potrafi się w ekstremalnym tempie mnożyć , także byłoby zdecydowanie gorzej! 😀

Skomentuj

 
Facebook