Miasto mrówek

gru
16

5/5 (liczba głosów: 14) - ocena czytelników Myrmebloga

Miasto mrówek (2010)

Miasto mrówekMilion owadów czy jeden twór? Gdy mrówki działają razem, grupa staje się odrębnym bytem. Naukowcy nazywają go przenośnie nadorgaznizmem. Oddycha i rozmnaża się jak organizm. Zachowuje się jak ludzkie ciało. Mrówki osiągnęły pozycje światowego supermocarstwa… Dzięki zdobyczom techniki oglądamy współdziałanie milionów stworzeń. Nowoczesne kamery ukazują tajemnice ich społeczności…

Najnowszy, bo z 2010 roku dokument dostępny w internecie w języku polskim. Ta pozycja podobnie jak poprzednia (Mrówki – tajna siła natury) to filmy o mrówkach polecone przez czytelnika Błażeja.

 

Fabuła

Miasto mrówek to film dokumentalny National Geographic. Film opisuje w jaki sposób mrówki osiągnęły globalny sukces. Za sprawą nowoczesnych kamer możemy podglądać ich życie, a dzięki zaawansowanym technikom laboratoryjnym jesteśmy w stanie odkryć tajemnice ich zachowań.

Miasto mrówek

Poniżej podałem główne zagadnienia poruszane w filmie:

– mrówki „najlepsi drapieżcy” (o mrówkach nomadnych),

mrówki jako jeden organizm, w których pojedyncze robotnice pełnią rolę komórek,

– wyewoluowaniu mrówek z os,

– o największym zbiorze mrówek na świece (12000 gatunków),

Miasto mrówek

Alex Wild (najsłynniejszy fotograf mrówek, autor zdjęć do kalendarza Mrówka na każdy dzień) o mrówkach,

buntujące się robotnice, działające w kolonii mrówek niczym nowotwór,

– niesamowite ogrody mrówek grzybiarek,

– sposób w jaki grupa mrówek podejmuje decyzje,

– o Paraponera clavata (najboleśniej żądlących mrówkach na świecie),

Miasto mrówek

mrówki argentyńskie – jak doszło do powstania superkolonii mającej 6000km?

strategia odnajdywania pokarmu,

mrówki, które potrafią liczyć i do czego wykorzystują tę umiejętność,

mrówki ogniste i ich strategia dzięki, której tworzą wielkie supermocarstwa.

 

Zalety filmu

Dostępna bardzo dobra jakość. Film trwa 50 minut. Ukazuje mrówki jako krwiożerczych drapieżców, przed którymi należy czuć respekt (Owad, który spada na ziemię w lesie, zostaje po 3 minutach całkowicie pochłonięty przez mrówki).

Wspaniała narracja zmuszająca do refleksji i zastanowienia się nad tym, kto tak naprawdę dominuje na świecie (Odziedziczyliśmy Ziemię przygotowaną przez mrówki. Ignorujemy je, bo są wszędzie. Stało się tak, dlatego gdyż potrafią żyć tak, że miliony osobników myślą, pracują i funkcjonują jak jeden organizm…).

 

Badania w laboratorium

W filmie został zaprezentowany test z czipami wykonywany na mrówkach z rodzaju Temnothorax. Mrówki zmuszono do wyprowadzenia się i znalezienia nowego miejsca na gniazdo.

Miasto mrówek Miasto mrówek 

Przygotowano 2 gniazda: lepsze i gorsze. Robotnice miały sprawdzić obie możliwości, a nastepnie przekazać informacje do całej kolonii, gdzie należy się udać. Za pomocą lasera umieszczonego przed gniazdami rejestrowano indywidualnie każdą wychodzącą i wchodzącą robotnicę. Badaczom chodziło o to, czy i w jaki sposób mrówki wybiorą słuszną decyzję. Przy okazji eksperymentu wyjaśniona została szczególna forma ruchu u mrówek – bieg w tandemie.

 

Drodzy Czytelnicy

Jeśli macie jakieś filmy o mrówkach do polecenia, które są dostępne dla szerszej grupy odbiorców, zapraszam do komentowania! 😉

 

Udostępnij artykuł:

2 komentarze dla “Miasto mrówek”

  1.  Mrowki filmy

    Jesteś w stanie wysłać link do filmu?

  2.  Filip

    Sprawdź pod nazwą miasto mrówek lub city of ants na chomikuj lub dailymotion.

Skomentuj

 
Facebook