Mrówki – Tajna siła natury

lis
18

5/5 (liczba głosów: 4) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Mrówki – tajna siła natury (2004)

Mrówki ? Tajna siła natury

To jedno z wielu zagadkowych społeczeństw żyjących na Ziemi… Z bliska przypominają kosmitów. Dźwigają ciężary 100 razy większe od masy ich ciała. Stają na szybie do góry nogami. Pochłaniają ogromne ilości pokarmu. Biegają na długich dystansach. Same wiele potrafią, a wspólnie tworzą światowe mocarstwo

Kolejny świetny moim zdaniem dokument o sekretach życia mrówek. Chciałbym podziękować czytelnikowi Myrmebloga Błażejowi, który przypomniał mi o tym filmie i jednocześnie zainspirował do napisania wpisu, dzięki czemu kategoria filmy i książki o mrówkach doczekała się kolejnej pozycji!

Mrówki - Tajna siła natury

 

Fabuła

Mrówki – Tajna siła natury lub z innego tłumaczenia Mrówki – tajemnicza siła przyrody to film dokumentalny, którego głównymi bohaterkami są mrówki. Narrator płynnie przechodzi przez opisy poszczególnych gatunków przedstawiając szereg ciekawostek na ich temat, m. in opisuje:

symbiozę mrówek i dzbanecznika, będącego owadożerną rośliną,

pojedynki robotnic po śmierci prawowitej królowej,

mrówki ogrodniczki,

mrówki hodujące mszyce,

reorganizację kolonii po utracie gniazda,

loty godowe i cały cykl rozwojowy kolonii mrówek,

Mrówki - Tajna siła natury

„żywioł” przed, którym mrówki nie mają żadnej obrony,

sposób komunikacji i feromony oraz inne techniki poza substancjami chemicznymi jakie stosują mrówki, aby się wzajemnie „zrozumieć”,

metody testowania zachowań mrówek w warunkach sztucznych,

– cel przynoszenia przez robotnice żywicy do gniazda,

wykopaną kolonię mrówek grzybiarek o powierzchni 50m2.

Mrówki - Tajna siła natury

 

Zalety filmu 

Film Mrówki – Tajna siła natury charakteryzuje tajemnicza, spokojna muzyka oraz poważna narracja (co uwielbiam). Różnorodna sceneria (ukazanie mrówek zarówno w naturze jak i laboratorium) pozwala nam odkrywać świat mrówek z wielu perspektyw. Świetny początek opisujący mrówki jako istoty o super mocach. Pojawia się dużo gatunków i ciekawostek, dzięki czemu dokument ukazuje różnorodność tych owadów oraz złożoność różnych strategii zachowań. Na uwagę zasługują także niezwykłe zdjęcia, szczególnie mrówek w wielkim formikarium w laboratorium Berta Hölldoblera. Film trwa ok. 55 minut, czyli tyle co typowe filmy o mrówkach. Całość ogląda się bardzo przyjemnie. Myślę, że podobnie jak przy Imperium pustynnych mrówek, każdy znajdzie niecałą godzinę na obejrzenie tego filmu.

Mrówki - Tajna siła natury Mrówki - Tajna siła natury

 

Bert Hölldobler

Niemiecki biolog ewolucyjny, którego głównym polem zainteresowań naukowych są owady społeczne pojawia się w filmie jako główny badacz, pasjonat mrówek, który poświęcił dla nich całe swoje życie. Wraz z Edwardem Wilsonem jest autorem książki Podróż w Krainę mrówek. Dzięki filmowi możemy poznać jednego z wybitniejszych współczesnych myrmekologów.

Mrówki - tajna siła natury

 

Zapraszam do oglądania i komentowania

Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać i zachęcić do obejrzenia. Film w wersji z polskim lektorem jest dostępny w internecie. Jeśli oglądaliście ten lub podobne filmy o mrówkach, podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook