Mrówka na każdy dzień

lut
28

3.1/5 (liczba głosów: 25) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Kalendarz „Mrówka na każdy dzień”

Mrówka na każdy dzień

Kalendarz Mrówka na każdy dzień to obszerna publikacja o mrówkach, którą otrzymałem w ramach udziału w warsztatach myrmekologicznych.

Nowa, polska książka w pełni poświęcona Formicidae. Na coś takiego z pewnością czekali wszyscy mrówkomaniacy. Kalendarz popularnonaukowy mający za cel rozbudzić wśród młodzieży naukowe zainteresowania powstał w ramach projektu „Niesamowity Świat Mrówek”, a zostanie zrecenzowany na myrmeblogu – ot naturalna kolej rzeczy, czyli kolejna pozycja w ramach serii wpisów filmy i książki o mrówkach ;]

Dla osób nie posiadajacych jeszcze kalendarza czeka świetna wiadomość w poniższym artykule. Przeczytajcie koniecznie!

 

Forma książki

Książka prezentuje się w formie kalendarza, co wygląda bardzo unikalnie. Na każdej stronie rozpisane są dni tygodnia i wolne miejsce na własne notatki, a między nimi krótkie ciekawostki wraz ze zdjęciami mrówek. Ciekawostek jest na prawdę sporo! Kilka z nich umieściłem we wpisie. Mieszanka swoistego rodzaju organizatora dnia wzbogaconego o merytoryczne treści to moim zdaniem bardzo dobre połączenie.

 

Co zawiera kalendarz?

W telegraficznym skrócie przedstawiam główne składniki kalendarza:

365 ciekawostek na każdy dzień,

56 krótkich artykułów na każdy tydzień,

12 dłuższych artykułów ma każdy miesiąc,

linki do stron, na których można zaczerpnąć więcej informacji na temat danych zagadnień o mrówkach,

– zdjęcia Alexa Wilda oraz Macieja Nielubowicza,

słownik pojęć związanych z myrmekologią,

wykaz publikacji polskich i zagranicznych o mrówkach,

– listę ośrodków naukowych w Polsce prowadzących badania na mrówkach.

 

Autorzy

Każda inicjatywa mająca na celu popularyzację nauki o mrówkach w Polsce zasługuję na uznanie, dlatego z miłą chęcią przytoczę twórców kalendarza:

Paweł J. Mazurkiewicz – doktorant prowadzący badania z zakresu etologii i neuroetologii mrówek w Pracowni Etologii Instytutu Nenckiego.

Jarosław Szczepanik – adiunkt na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Alex Wild – najsłynniejszy fotograf mrówek na świecie.

Maciej Nielubowicz – polski fotograf owadów i skorupiaków.

Ewa J. Godzińska – kierownik Pracowni Etologii Instytutu Nenckiego.

 

O książce

Kalendarz Mrówka na każdy dzień można było otrzymać za darmo biorąc udział w warszatach myrmekologicznych lub poprzez emaila, kontaktując się bezpośrednio z Pawłem, a także podczas 200 Posiedzenia PTEtol. Informacje na ten temat były dostepne zarówno na facebooku jak i forach o mrówkach, więc za pewne więszość mrówkofanów kalendarz już posiada.

Dla osób, które jeszcze nie otrzymały kalendarza mam bardzo dobrą wiadomość. Na 200 Posiedzeniu Towarzystwa Etologicznego padła informacja, że być może uda się wznowić wydanie w kolejnym roku, ulepszając jego dotychczasową wersję. Pozostaje czekać i trzymać kciuki za udane wznowienie!

Nie sądziłem, że tak szybko doczekam się darmowej, polskiej opatrzonej masą zdjęć i treści publikacji o mrówkach. A jednak! Widać, że autorzy włożyli wiele pracy w ten projekt. Pamiętam gdy byłem na warsztatach i autorzy mówili, że jeszcze wynajdują jakieś niuanse, małe błędy i wtedy kalendarz na bieżąco po nocach był jeszcze usprawniany.

 

Przykładowe ciekawostki

Przedstawiam 0,1% tego co znajdziecie w kalendarzu:

Nylanderia fulva – to mrówki, które pokrywają swoje ciało kwasem mrówkowym działającym jako antidotum na jad mrówki ogniowej. Jest to pierwszy taki przypadek. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Oecophylla longinoda była w stanie udźwignąć pisklę ważące 500 razy więcej niż ona sama!

Największa superkolonia mrówek argentyńskich z gatunku Linepithema humile rozciąga się na przestrzeni 6 tysięcy kilometrów!

Atta cephalotes – zbieraczki grzybiarek narażone na ataki muchówek pasożytów są chronione przez niewielkie robotnice umiejscowione na liściach, które grożąc żuwaczkami odstraszają fruwających wrogów. Zdjęcie przedstawiające opisaną sytuację jak i więcej informacji na temat mrówek grzybiarek znajdziecie się pod tym adresem.

Najbardziej niebezpieczna mrówka świata to Myrmecia pyriformis.

Najstarsze żyjące mrówki to gatunek Nothomyrmecia macrops, zwane mrówkami dinozaurami, zasiedlające Australię.

 

Jak w przyszłości pozyskać kalendarz

Najprostsza droga do otrzymania w przyszłości nowej wersji  kalendarza to częste odwiedzanie myrmebloga! Jak tylko informacja będzie potwierdzona, a kalendarz możliwy do pozyskania z pewnością Was o tym poinformuję m. in. za pośrednictwem Facebooka, na którego już teraz serdecznie zapraszam! Udostępniam tam zdjęcia i newsy o mrówkach pojawiające się w społeczności facebookowej, dlatego warto tutaj polajkować bloga i być na bieżąco! ;]

 

Więcej na ten temat

Mrówka na każdy dzień

http://www.nencki.gov.pl/article/kalendarz-popularnonaukowy-mrowka-na-kazdy-dzien

Wiecej informacji na temat kalendarza znajdziecie na stronie Instytutu Nenckiego pod adresem: Kalendarz popularno-naukowy „Mrówka na każdy dzień”.

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook