Ciekawostki o mrówkach – część 3

sty
16

4.7/5 (liczba głosów: 15) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Aluminiowe gniazda mrówek

Przykłady naturalnych gniazd mrówek, które zostały zalane od wewnątrz ciekłym aluminium. Gniazda zamieszczone na zdjęciach najpierw zalano, kolejno po zastygnięciu wykopano, a następnie obmyto je z resztek ziemi wodą.

Aluminiowe gniazda

Źródło: http://storage.thewhig.com/v1/dynamic_resize/sws_path/suns-prod-images/1297503224877_ORIGINAL.jpg?quality=80&size=650x&stmp=1386872996172

Dzięki takiemu zabiegowi powstaje niesamowita rzeźba. Ukazuje ona wielką złożoność całej konstrukcji gniazda. Jednak patrząc z pespektywy mrówek, tego rodzaju eksperymentów nie powinno wykonywać się zbyt często, ze względu na szkody wyrządzane całym mrówczym koloniom.

Aluminiowe gniazda

Źródło: http://blogs.artinfo.com/artintheair/files/2013/12/ant-colony-sculptures-2.jpg

 

Ciekawostka o królowej

Podczas rójki (lotu godowego) królowa kopuluje z minimum trzema samcami, co sprzyja różnorodności genetycznej. Do kontaktu płciowego dochodzi w trakcie życia samicy tylko raz. Później zrzuca ona skrzydła, decydując się na całkowitwe życie pod ziemią. Królowa podczas lotu potrafi zmagazynować w swoich spermatekach 200 mln plemników, co wystarcza jej na składanie jaj przez całe swoje życie. Proces ten polega na tym, że wypuszcza ona co jakiś czas plemniki oraz komórkę jajową i wówczas dochodzi do zapłodnienia, a następnie składania jaj. Przykładowo królowa grzybiarek rodzi dla swojej kolonii ok.150 mln córek.

spermatekazbiorniczek połączony z drogami rodnymi samic, służący do przechowywania plemników.

 

Rójka nocą?

Niektóre gatunki mrówek jak Atta texana z południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych odbywają loty godowe w nocy.

 

Mrówki wywodzą się od os

Osy samotnice stały sie pierwszymi mrówkami. W okresie mezozoiku budowały one gniazdo pod ziemią, karmiąc larwy upolowanymi owadami. Pierwszym krokiem ku ewolucji w stronę życia społecznego było pozostawienie dorosłych dzieci z matką. Nastepnie córki ograniczyły swój rozwój (bezpłodność, brak skrzydeł) i zaczęły pomagać w wychowywaniu młodszych sióstr.

 

Rekord życia mrówki

Najdłuższy wiek życia królowej należy do gatunku Lasius niger. Królowa hurtnicy czarnej w warunkach laboratoryjnych potrafiła przeżyć 29 lat. Średni wiek życia królowych mieści się w granicach 10-20 lat.

Poniżej zamieszczam zdjęcia 3 królowych Lasius niger hodowanych w warunkach sztucznych. Co prawda mają dopiero pół roku, ale być może w przyszłosci pobiją ustanowiony rekord ; ]

      Ciekawostki o mrówkach Ciekawostki o mrówkach Ciekawostki o mrówkach

 

Rójkowa królowa bez możliwości pobierania pokarmu

Królowa zakładajaca kolonię w sposób klasztorny w trakcie wychowywania pierwszego potomstwa, nie pobiera pokarmu z zewnątrz. Wykorzystuje ona jedynie substancje odżywcze, otrzymane z własnych tkanek zapasowych oraz substancje pozyskane z mięśni skrzydeł, które po oderwaniu narządów lotu ulegają histolizie.

histoliza – rozpad tkanek

 

Dlaczego robotnice są bezpłodne?

Za to zjawisko odpowiedzialna jest królowa znajdująca się w gnieździe, która za pomocą odpowiedniego feromonu hamuje rozwój jajników u swych córek. Podczas prowadzenia jednych z badań usunięto królowe z gniazd. Wówczas zaobserwowano, iż robotnice zaczęły składać jaja. Były to jaja niezapłodnione, z których mogły rozwinąć się tylko samce.

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook