Formica rufibarbis

maj
02

4.9/5 (liczba głosów: 58) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Formica rufibarbis (pierwomrówka krasnolica)

Formica rufibarbis

Pospolity gatunek mrówki z rodzaju Formica. Posiada bardzo ciekawe ubarwienie z charakterystycznym pomarańczowo-czerwonym wzorem na tułowiu. Duży rozmiar, szybkość i agresja to główne cechy charakteryzujące pierwomrówkę krasnolicę.

 

Cechy charakterystyczne

– ubarwienie ciała,

– kolonie mono lub poliginiczne,

– szybkość i agresja,

– siedlisko.

 

Ubarwienie ciała

Formica rufibarbis posiada dwubarwne czarno-czerwone ciało, gdzie tułów jest znacznie jaśniejszy od pozostałych części ciała. Jeśli chodzi o hodowlę sztuczną dopiero w kolejnych pokoleniach robotnic, różnica barw jest wyraźna. Robotnice są podobne zarówno do pierwomrówki ziemnej (Formica cunicularia), mrówek leśnych takich jak mrówka rudnica (Formica rufa) czy mrówka ćmawa (Formica polyctena), a także do niedawno nowo wyodrębnionego gatunku Formica clara. Królowa jest łatwiej rozróżnialna. Posiada charakterystyczny wzór na tułowiu, kształtem przypominający literę H. Może przypominać także literę M lub Y. Niewątpliwie jest to bardzo charakterystyczny wzór, występujący jedynie u Formica rufibarbis i Formica clara.

 

Kolonie mono lub poliginiczne

Kolonie mogą zawierać jedną lub kilka królowych, przy czym są monokaliczne, czyli zajmują jedno gniazdo, w którym może się znajdować kilkaset robotnic.

 

Szybkość i agresja

Pierwomrówka krasnolica charakteryzuje się szybkim, dynamicznym sposobem poruszania i zmienianiem kierunków ruchu. Jest to przystosowanie do ochrony przed drapieżnikami. Mrówki są bardzo agresywne. Robotnice atakują inne gatunki mrówek i owady. W momencie naruszenia otworu do gniazda, mrówki gwałtownie wybiegają, boleśnie kąsając. Przekonałem się o tym na własnej skórze. 🙂

 

Siedlisko

Gniazduje w ziemi na terenach o suchym, nasłonecznionym, otwartym środowisku. Wymaga ciepłych warunków, w związku z tym siedliska, na których występuje, muszą być otwarte, aby umożliwić dostawanie się wystarczającej ilości światła. Gniazda są podziemne lub znajdują się pod kamieniami. Wejście do gniazda składa się z małego otworu, które może być ukryty w trawie.

 

Czy wiesz że?

Formica rufibarbis podobnie jak opisywana na łamach Myrmebloga pierwomrówka łagodna (Formica fusca) jest narażona na ataki ze strony mrówek zbójnic (Formica sanguinea). Co ciekawe w Wielkiej Brytanii w związku z zagrożeniem tego gatunku, mrówki zbójnice są usuwane z terenów występowania pierwomrówek.

 

Rójka

Lotów godowych należy się spodziewać w czerwcu oraz lipcu. Więcej szczegółów na temat rójek można znaleźć tutaj: Kalendarz rójek 2021.

 

FORMICA RUFIBARBIS - SYSTEMATYKA
Domena:Eukarionty (Eukaryota)
Królestwo:Zwierzęta (Animalia)
Typ:Stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:Tchawkowce (Tracheata)
Gromada:Owady (Insecta)
Rząd:Błonkoskrzydłe (Hymenoptera)
Podrząd:Stylikowce (Apocrita)
Rodzina:Mrówkowate (Formicidae)
Podrodzina:(Formicinae)
Plemię:(Formicini)
Rodzaj:(Formica)
Gatunek:Pierwomrówka krasnolica (Formica rufibarbis)

 

FORMICA RUFIBARBIS - OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA
Polska nazwapierwomrówka krasnolica
Forma struktury społecznejmonoginiczna/poliginiczna
Sposób inicjowania społeczeństwklasztorny
Liczebnośćkilkaset
Barwaczarno-czerwona
Długość ciała robotnic5 - 7 [mm]
Długość ciała królowych9 - 10 [mm]
Kastybrak (monomorfizm)
Żądło brak
Rójkaczerwiec - lipiec

 

Formica rufibarbis – zdjęcie

Formica rufibarbis

 

Czytelniku Myrmebloga!

Zachęcam do oceny wpisu w lewym górnym rogu. Być może masz własne doświadczenia z tym gatunkiem? Jeśli chciałbyś się podzielić swoją wiedzą, zrób to w komentarzu poniżej! 😉

 

Udostępnij artykuł:

4 komentarze dla “Formica rufibarbis”

 1.  ZielonaMrówka

  Kolorystyka u tych mrówek jest bardzo zmienna, szczególnie u robotnic. Jest bardzo niewielka różnica (niewidoczna gołym okiem) między F. rufibarbis a F. clara (gatunek niedawno wyodrębniony z F. rufibarbis). Bez liczenia włosków na „plecach” nie można stwierdzić że 100% pewnością, że coś jest clara albo rufibarbis. Może warto to dopisać?

 2.  Filip

  Tak, racja. Dziękuję za komentarz. Ta informacja zostanie na pewno dodana 😉

 3.  Maciej

  Zrobisz kiedyś taki wpis o F.cunicularia ?,bardzo chętnie bym o takowych poczytał ( to nie ma żadnego związku z tym że złapałem taką … ) .

 4.  Filip

  Pewnie! Jest na liśxie artykułów do napisania! 😉

Skomentuj

 
Facebook