Imperium mrówek (tom 1)

mar
05

5/5 (liczba głosów: 2) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Imperium mrówek (autor: Bernard Werber)

Imperium mrówek

Jesteśmy tylko trwającym 3 miliony lat wydarzeniem w ich historii. Gdyby istoty pozaziemskie pojawiły się pewnego dnia na naszej planecie, miałyby rację próbując nawiązać kontakt właśnie z nimi, prawdziwymi władcami Ziemii

Przedstawiam kolejną ważną pozycję z serii filmy i książki o mrówkach. Pierwsza część trylogii autorstwa Bernarda Werbera to połączenie książki kryminalnej, przygodowej, naukowej i filozoficznej. Historia opowiedziana z dwóch perspektyw: ludzkiej i mrówczej, stanowiących dwie największe cywilizacje Ziemi.

Książka, która nie tylko intryguje i ciekawi za pomocą umiejętnie opowiedzianej historii, ale jednocześnie wzbogaca naszą wiedzę o mrówkach. Prosty język sprawia, że zagadnienia na temat funkcjonowania mrówczych społeczeństw są przystępne dla każdej osoby i z pewnością wiele osób skłoniło do głębszych refleksji na temat tych małych stworzeń.

 

Krótko o fabule

Imperium mrówek opowiada historię o Jonatanie Wellsie (siostrzeńcu znanego entomologa Edmunda Wellsa), który otrzymuje w spadku kamienicę oraz pisemny zakaz schodzenia do piwnicy. Zaintrygowany zagadkową prośbą, w końcu postanawia zejść do środka. Kto rozwiążę tajemniczą zagadkę, które skrywają wnętrza piwnicy? Co się w niej kryje?

Jednocześnie poznajemy historię królowej miasta Bel-o-kan i całej Federacji. Czytając książkę dowiemy się z jakimi przeciwnościami losu będzie musiała zmierzyć się władczyni wielkiego mrówczego imperium i że życie mrówek wcale nie jest takie proste i schematyczne.

Gdyby tego było mało co jakiś czas dostajemy także wyrwany fragment z tzw. Encyklopedii wiedzy względnej i absolutnej. Czym jest owa encyklopedia, kto ją napisał? Tego wszystkiego dowiecie się po sięgnięciu do książki! 😉

 

Kim jest Bernard Werber?

Imperium mrówek

Źródło: http://www.conscience-et-eveil-spirituel.com/wp-content/uploads/2015/12/bernard-werber.jpg

Bernard Werber to jeden z najpopularniejszych współczesnych francuskich pisarzyUrodzony w 1961 roku w Tuluzie (55 lat). Od dziecka interesował się zagadnieniami humanistycznymi i przyrodniczymi.

Werber ukończył Wyższą Szkołę Dziennikarstwa w Paryżu, studiował także prawo oraz kryminologię. Po otrzymaniu nagrody dla najlepszego młodego reportera fundacji News wyjechał na stypendium na Wybrzeże Kości Słoniowej, gdzie zafascynowany cywilizacją mrówek mógł badać ich życie i zwyczaje (stąd nawiązania w książce na temat tego miejsca).

Zaczął pisać książkę o mrówkach mając 16 lat, skończył ją w wieku 28 lat, czyli 12 lat pisania o mrówkach, o ich życiu, zachowaniach. Imperium mrówek jak i cała trylogia okazała się światowym bestselerem, dzięki której Werber odniósł wielką sławę.

Inne książki autora to: Szkoła bogów, Oddech bogów, Tajemnica bogów, Imperium aniołów, Tenatorauci, Gwiezdny motyl.

 

Imperium mrówek – najciekawsze cytaty

Przedstawiam zbiór najciekawszych cytatów i złotych myśli z książki. Być może okażą się inspiracją do przeczytania całej trylogii:

Pomyśleć, że na jednej planecie żyje stworzenie tak małe jak roztocza i inne tak wielkie jak mrówki.

Unikałem kłopotów. A teraz jestem jak dziecko bez doświadczeń. Nie można wiecznie żyć w kokonie.

28 mrówek zginęło, te 28 jajek je zastąpi.

Duży złożony problem to w rzeczywistości zbiór małych prostych problemów.

Kto zadaje pytanie głupi jest przez 5 sekund, kto nie zadaje głupi jest przez całe życie.

Aby popęd płciowy nie rozpraszał pracowitych robotnic, rodzą się one bezpłciowe.

Natura nie czerpie swej siły z najlepszych, a z różnorodności.

Mrówki działają jak organizm. Obce ciało (komórkę) w ich organizmie trzeba zniszczyć.

To tak jakby chłopi mieli nogi w kształcie szczypiec do zbierania owoców, a żołnierze palce w kształcie noży.

Samiec zidentyfikował jej numer jajeczka. Numer 56.

Zawsze myśli się jednakowo. Postrzega świat w ten sam banalny sposób.

Lepiej wzmacniać silne punkty niż próbować wszystko kontrolować.

Wilgotne ciepło dla jajeczek, suche ciepło dla kokonów – oto stary myrmeceński sposób na śliczne maluchy.

Mrówki stanowią drugą, wielką ziemską cywilizację. Zamiast szukać istot pozaziemskich, należałoby najpierw porozumieć się z istotami wewnątrz-ziemskimi.

 

Obowiązki młodego boga

Ten fragment w książce szczególnie przykuł moją uwagę. Mowa jest w nim m. in. o odpowiedzialności jaka spływa na osoby zajmujące się mrówkami i o zakazie powierzania tych stworzeń młodym, jeszcze nieodpowiedzialnym osobom. Przemyślenia są na prawdę trafne i warto chociażby dla nich sięgnąć po książkę.

 

Trylogia o mrówkach

Imperium mrówek

Imperium mrówek (1991), Dzień mrówek (1992), Rewolucja mrówek (1996).

 

Gdzie kupić?

Imperium mrówek to książka ogólnodostępna. Ostatnio wszystkie części widziałem w takich sieciówkach jak matras czy empik. Cena to około 30zł.

 

Podsumowując

Popularna, powszechna na świecie książka, w której głównymi bohaterami są mrówki to wielki sukces pisarza, który przekonał miliony czytelników do swojego spojrzenia na świat mrówek i przyczynił się do spopularyzowania ich na skalę globalną.

Książkę czyta się jednym tchem. W momencie zabrania się za czytanie kolejne strony odsłaniają przed nami fresk zagadki. Cała historia owiana dużą tajemnicą. A o jej rozwiązaniu przekona się tylko ten kto dobrnie do końca.

Polecam wszystkim Imperium mrówek, która stanowi niezwykły prolog do całej mrówczej trylogii. W niedługim czasie zakupię kolejną część i nie omieszkam opisać ją na blogu. Pozdrawiam!

 

PS. Książkę otrzymałem na urodziny. Był to najlepszy prezent dla hodowcy mrówek jaki mogłem dostać! 🙂

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook