Podróż w krainę mrówek

cze
12

5/5 (liczba głosów: 6) - ocena czytelników Myrmebloga

Podróż w krainę mrówek: Dzieje badań naukowych

Podróż w krainę mrówek

W dzisiejszym wpisie umieszczam obowiązkową pozycję dla każdego pasjonaty mrówek. Jest to książka popularnonaukowa autorstwa Edwarda Wilsona i Berta Hölldoblera, jednych z najwybitniejszych myrmekologów na świecie.

W swoim dziele autorzy świetnie oddali atmosferę przygody własnych odkryć naukowych. Skupili się na najciekawszych aspektach z życia mrówek, który sami mieli okazję zbadać. Język naukowy zastąpili przystępnym dla każdego słownictwem, a trudniejsze zjawiska wyjaśnili w tekście, zamieszczając dużą ilość kolorowych ilustracji. Na 200 stronach niewątpliwie udało im się zsyntetyzować najważniejsze ciekawostki na temat mrówek, dzięki czemu otrzymaliśmy książkę niezwykle bogatą w treść i do tego przetłumaczoną na język polski, co w przypadku książek o tematyce mrówek jest rzadko spotykane.

Dzięki Podróży w krainę mrówek dowiesz się, dlaczego mrówki odniosły tak olbrzymi sukces ekologiczny. Poznasz historię pojedynczej kolonii i sposób komunikacji. Dowiesz się o nieustanej dominacji do rozrodu wewnątrz kolonii i wielu inteligentnych mrówczych strategiach np. taktykach prowadzonych podczas wojen (obrzucanie kamieniami, zmasowane ataki czy wykorzystywanie innych mrówek jako niewolnic). Będziesz miał okazję zapoznać się z wieloma gatunkami mrówek o różnorodnych zdolnościach, a także pozostałymi organizmami zamieszkującymi ich gniazda. Zrozumiesz w jaki sposób doszło do współpracy owadów społecznych wiele milionów lat temu oraz zgłębisz wiedzę na temat teorii superorganizmu. Na zakończenie autorzy przygotowali dla Ciebie wskazówki dotyczące zbierania oraz hodowli mrówek w sztucznych warunkach.

Niestety książka nie jest powszechnie dostępna. Można ją pozyskać w bibliotekach wojewódzkich lub uczelnianych. Ewentualnie tak jak w moim przypadku, polecam odkupić od jakiegoś hodowcy mrówek. Z pewnością wielu osobom takową pozycję udało się posiąść. Dla chcącego nic trudnego! Jeśli szukasz łatwego i przystępnego sposobu na zgłębienie interesującej wiedzy o mrówkach koniecznie sięgnij po Podróż w krainę mrówek.

Udostępnij artykuł:

1 komentarz dla “Podróż w krainę mrówek”

  1.  Magda

    Bardzo chciałabym zakupić te książkę „Podróż w krainę mrówek” – może ktoś wie gdzie jeszcze można ja kupić.

Skomentuj

 
Facebook