Kalendarz rójek 2017

Maj
15

Kalendarz rójek 2017
5 (100%) głosów: 5

 

Nowy mrówczy kalendarz

Kalendarz rójek 2017

Czytelnicy, hodowcy zapraszam do pobrania najnowszej wersji kalendarza! 😉

Loty godowe na podstawie, którego był opracowywany wcześniejszy kalendarz pochodziły z książki "Klucze do oznaczana owadów Polski" wydanej w 2004 roku, a zapewne dane były zbierane o wiele wcześniej. Wobec tego na przestrzeni tych kilkunastu lat nastąpiły zmiany w terminarzu lotów godowych mrówek. Klimat stale się zmienia, a jako, że mrówki to niezwykle elastyczne owady w królestwie zwierząt, szybko dostosowały terminy lotów do adekwatnych warunków pogodowych. W poprzednim roku udało mi sie być świadkiem rójek aż 26 gatunków. Wobec tego postanowiłem zmodyfikować kalendarz o najświeższe, bo z lat 2015-2016 dane z zaobserwowanych rójek i złapanych królowych.

 

Instrukcja kalendarza

Tabela zawiera po lewej stronie alfabetycznie nazwy poszczególnych 39 gatunków mrówek, a w górnym wierszu nazwy miesięcy. Zamalowany prostokąt oznacza, że rójka danego gatunku w danym miesiącu występuje. Mimo, że nie została przeze mnie zaobserwowana żadna rójka w kwietniu, zostawiłem ten miesiąc z uwagi na to, że jeżeli ktoś wydrukował terminarz może zaznaczać w tabeli kiedy był świadkiem rójki, bądź złapał królową. Kalendarz jest na tyle dobrze skonstruowany, że można w prostokątach nanosić własne dane i daty z zaobserwowanych rójek do czego zachęcam.

 

Wygląd

Niezmienny od 2015 roku. Czasami coś dobrego wychodzi tylko za pierwszym razem… Próbowałem zmienić wygląd, jednak obecny stał się póki co nie do przebicia. Z uwagi na pytanie jednego z czytelników czy kolory prostokątów są celowe i mają jakieś znaczernie odpowiadam: Nie, nie mają. Były dobierane wyłącznie do celów estetycznych kalendarza. Tabela jest dwubarwna, aby poszczególne wiersze nie zlewały się ze sobą i nie zmniejszały przejrzystości kalendarza.

 

Pamiętaj!

Żyjemy w klimacie umiarkowanym przejściowym. Mrówki nie wylecą na rójkę w mrozie i deszczu, bo tak mają zapisane w kalendarzu… Jeśli są gotowe na lot, poczekają te parę, czasami nawet kilkanaście dni aż pogoda będzie im sprzyjać.

 

Pobieraj i drukuj

W tym roku przygotowałem zarówno format jpg oraz pdf. Korzystaj mądrze z kalendarza podczas 2017 roku. Powodzenia! 😉

Kalendarz rójek 2017

Wersja pdf do pobrania Kalendarz rójek 2017.pdf

 

 

4 komentarze dla “Kalendarz rójek 2017”

 1.  Marcin

  Super, będę korzystał jak co roku : )

 2.  Filip

  Filip

  Cieszę się. Na pewno się przyda ; )

 3.  Adam

  Fajnie wszystko rozpisane, jednak złapałem w ten piątek 28.07  gmachówkę drzewotoczną : )   królowa nie przeglądała waszego kalendarza 🙂

 4.  Filip

  Filip

  Spory poślizg 😀

Skomentuj