Kalendarz rójek 2019

kw.
09

5/5 (liczba głosów: 14) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Nowy myrmekologiczny kalendarz 2019!

Kalendarz rójek 2019

Pierwsze gatunki mrówek już rozpoczęły loty godowe! Oznacza to, że kolejny rójkowy sezon można uznać za otwarty. Z tej okazji zapraszam do pobrania najnowszej wersji kalendarza na rok 2019 (zaktualizowaną o własne obserwacje oraz dane czytelników Myrmebloga z poprzedniego roku).

 

Kalendarz rójek w poprzednich latach

Jesteś ciekaw jak zmieniał się kalendarz rójek na przestrzeni kolejnych lat? W ramach przypomnienia zachęcam do niniejszych wpisów:

– rok 2015: Terminy rójek oraz Kalendarz rójek,

– rok 2017: Kalendarz rójek 2017,

– rok 2018: Kalendarz rójek 2018,

 

Co nowego w kalendarzu na rok 2019?

Po raz pierwszy postanowiłem porównać dane z kalendarza 2018 z Waszymi danymi, które wysłaliście poprzez Rejestrator rójek 2018. Bardzo dziękuję za pomoc! W ten sposób powstał nowy kalendarz rójek 2019, w którym zmianie uległy terminy lotów takich gatunków jak: Formica polyctena, Formica rufa, Formica sanguinea, Lasius brunneus, Tetramorium caespitum oraz Lasius umbratus. Zmiana polega na przyspieszonym terminie rójek w porównaniu z latami ubiegłymi. W przypadku pierwszych 5 gatunków  o połowę miesiąca, a w przypadku Lasius umbratus o cały miesiąc. Zmiany te wynikają najprawdopodobniej z coraz cieplejszych dni na przełomie kwietnia/maja, które powodują przyspieszenie aktywności mrówek, a tym samym wcześniejsze przygotowywanie się do lotów godowych. Dla potrzeb osób rozpoczynających przygodę z mrówkami, gwiazdką (*) oznaczyłem gatunki objęte ochroną. W ten sposób będziecie zorientowani, których gatunków łapać nie wolno! Więcej na ten temat możecie poczytać w artykule: Ochrona gatunkowa mrówek w Polsce.

 

Instrukcja kalendarza

Tabela po lewej stronie zawiera alfabetycznie nazwy poszczególnych 39 gatunków mrówek (gwiazdka oznacza gatunek objęty ochroną), a w górnym wierszu nazwy miesięcy. Zamalowany prostokąt (lub pół prostokąta) oznacza, że rójka danego gatunku w danym miesiącu (lub w połowie danego miesiąca) występuje. Kolory prostokątów nie mają żadnego znaczenia. Tabela dwubarwna jest bardziej czytelna, ponieważ poszczególne wiersze nie zlewają się ze sobą, nie zmniejszając przy tym przejrzystości kalendarza.

 

Kalendarz rójek 2019 – pobieraj i drukuj!

Kalendarz rójek 2019

 

Wersja pdf do pobrania –> Kalendarz rójek 2019

 

Czytelniku Myrmebloga!

Pamiętaj, że kalendarz rójek jest tylko dodatkowym narzędziem służącym do tego, aby w przybliżeniu określić kiedy u danego  gatunku mogą pojawić się loty godowe. W rzeczywistości, głównym czynnikiem determinującym wystąpienie rójki są warunki pogodowe. Już niedługo opublikuję Rejestrator rójek 2019 dzięki, któremu będziemy mogli wspólnie udoskonalić kolejny kalendarz na rok 2020! 😉

 

Udostępnij artykuł:

4 komentarze dla “Kalendarz rójek 2019”

 1.  RAFAŁ

  Ale bajki, C. Vagus już dawno miał rójkę w europie środkowej….

 2.  M.L.

  Witam,
  ciekaw jestem, kiedy występuje rójka Messor barbarus:)

 3.  Filip

  Cześć,
  We wrześniu i październiku 😉

 4.  M.L.

  Bardzo przejrzysta forma! Mam nadzieję, że wkrótce pojawi się również tegoroczny kalendarz rójek!

Skomentuj

 
Facebook