Kalendarz rójek

sty
03

4.1/5 (liczba głosów: 50) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Kalendarz rójek do pobrania w formacie pdf

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami projekt "kalendarz rójek" zakończony. Możecie go już pobrać w poniższym linku. Zawarte są w nim są polskie gatunki mrówek występujące na znacznych obszarach naszego kraju oraz główne miesiące, w których odbywa sie ich rójka. W celu ułatwienia dostępu to terminarza, udostępniłem go także po prawej części menu na myrmeblogu. Kalendarz oparty jest na badaniach najwybitniejszych polskich myrmekologów co świadczy o jego wiarygodności oraz wysokiej wartości merytorycznej, w związku z tym polecam go zarówno początkującym jak i zaawansowanym hodowcom.

  

  

Kalendarz rójek oparty na książce Polskiego Stowarzyszenia Entomologicznego "Klucze do oznaczana owadów Polski" autorstwa prof. dr Aleksandra Radchenko, dr Wiesławy Czechowskiej oraz prof. dr hab. Wojciecha Czechowskiego.

 

Krótka instrukcja dla początkujących:

Tabela zawiera po lewej stronie nazwy poszczególnych gatunków mrówek, a w górnym wierszu wypisane są nazwy miesięcy. Przykładowo jeśli rójka Camponotus fallax odbywa się w maju i czerwcu oznaczone jest to pomarańczowymi lub zielonymi prostokątami. Kolory nic nie oznaczają. Wybrałem je, aby terminy rójek były bardziej czytelne. Tabela jest dwubarwna, aby poszczególne wiersze nie zlewały się ze sobą i zmniejszajały w ten sposób przejrzystości kalendarza.

 

Życzę udanego pobierania, a podczas rójki pomyślnych łówów w nowym 2015 roku!

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook