Cykl rozwojowy mrówek

wrz
28

5/5 (liczba głosów: 60) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Fazy cyklu rozwojowego mrówek

U mrówek występuje tzw. przeobrażenie zupełne, na które przypadają 4 etapy:

jajo –> larwa –> poczwarka –> imago (dojrzały osobnik).

Cykl rozwojowy mrówek

 

Jajo

Jest składane przez królową i stanowi pierwsze stadium rozwojowe mrówki. Z jaj zapłodnionych powstają później samice oraz robotnice, a z jaj niezapłodnionych samce.

 

Larwa

Nie posiada oczu, ani odnóży. Pobiera pokarm dostarczany przez dorosłe robotnice. Larwy to inaczej czerwie, które zrzucają otaczający je oskórek wiele razy w czasie swego rozwoju. Opisany proces nazywamy wylinką. Larwom stale podawany jest pokarm białkowy w postaci śliny lub kawałki owadów. Kładzione są one przez robotnice na larwach, a te dzięki wydzielanym przez siebie enzymom trawią podawany pokarm.

 

Poczwarka

U większości gatunków mrówek larwa po osiągnięciu wystarczającego rozmiaru, za pomocą gruczołów przędzie dookoła siebie kokon (oprzęd), pełniący funkcję ochronną przed uszkodzeniami. Następnie larwa przekształca się w poczwarkę. U takich gatunków jak Myrmica rubra, której cykl rozwojowy widoczny jest na zdjęciach, możemy zaobserwować rozwój poczwarki, której w czasie całego rozwoju nie otacza kokon. U poczwarek w miarę wzrostu pojawiają się oczy oraz odnóża. W tym stadium mrówka nie pobiera pokarmu.

 

Imago

Jest to postać dojrzała mrówki. Przez pierwsze dni nowy osobnik jest jeszcze niewybarwiony (tzw. biała mrówka). W miarę twardnienia pancerza przyjmuje w pełni swój kolor. Dorosła robotnica odżywia się przede wszystkim pokarmem wysokoenergetycznym –> spadzią mszyc, a w warunkach sztucznych –> miodem.

 Cykl rozwojowy mrówek Cykl rozwojowy mrówek

 Cykl rozwojowy mrówek Cykl rozwojowy mrówek

 Cykl rozwojowy mrówek Cykl rozwojowy mrówek

 

Udostępnij artykuł:

4 komentarze dla “Cykl rozwojowy mrówek”

 1.  Filip Dz.

  Zaplątało Ci się jajko do tej poczwarki z niewidocznymi oczami. To Myrmica cf. rubra, tak? Mam tę mrówkę (królową). Fajny gatunek, stanowi kolorystyczne urozmaicenie w hodowli, robotnice są agresywne, ale nie biegają aż tak szybko jak Formica spp. Chyba, że je zestresować, wtedy zasuwają jak ta lala.

 2.  Filip

  Tak, Myrmica rubra. Zgadzam się, kolorystycznie bardzo fajnie się prezentują. Podczas jakiejkolwiek ingerencji np. podawanie pokarmu potrafią gonić jak szalone, ale do Formica spp. chyba nie ma co porównywać 😉

 3.  Marcin

  Hej, mam królową messor barbarus złożyła jajka na początku lutego dziś jest 16 a nie widzę żeby zmieniły swój kształt czy rozmiar. Orientujesz się ile może zająć czasu przemiana jaja w larwę? Martwię się, że jaja spleśniały albo czegoś im brakuje. Temperaturę maja 26 stopni średnio wiec wydaje mi się w porządku.

 4.  Filip

  Cześć Marcin,
  Jest wiele czynników wpływających na poszczególne stadia rozwojowe mrówek. Szczerze nigdy z kalendarzem w ręku nie sprawdzałem ile dokładnie trwa taka przemiana. Jest to w przybliżeniu kilkanaście dni. Myślę, że po tak krótkim czasie ciężko oceniać czy coś jest nie tak. Powinieneś dać jeszcze mrówkom trochę czasu i grunt to nie stresować królowej, by w spokoju mogła opiekować się potomstwem.

Skomentuj

 
Facebook