Kasty płciowe i bezpłciowe u mrówek

wrz
11

5/5 (liczba głosów: 10) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Kasty u mrówek – czyli samce, królowe i robotnice

W dojrzałej kolonii występują 3 podstawowe kasty, różniące się od siebie wyglądem i pełnionymi funkcjami. Wśród mrówek widoczny jest dymorfizm fukcjonalny, gdzie wyróżnia się mrówki służące do reprodukcji, rozmnażania (samce i królowe) oraz mrówki służące przede wszystkim do karmienia (robotnice). Pomiędzy samcem i samicą zauważalny jest także dymorfizm płciowy (królowa jest wyraźnie większa od samca).

Robotnice

Są to nieuskrzydlone, bezpłciowe córki królowej z nierozwiniętymi narządami płciowymi. Wykonują one wszelkie czynności związane z działaniem kolonii, czyli:

– budowa gniazda,

– zdobywanie pokarmu,

– opiekowanie się potomstwem,

– obrona gniazda przed wrogami.

U niektórych gatunków wyróżnia się także kasty robotnic (tzw. polimorfizm). Ich znaczenie w gnieździe zdeterminowane jest przede wszystkim budową. Wielkie robotnice o dużych głowach i żuwaczkach to żołnierze – mrówki major pełniące funkcje obronne/transportowe. Inne kasty np. minor zajmują się opieką nad potomstwem, a media budowaniem gniazda. Póki co w moich koloniach nie posiadam kast robotnic, zatem występuje tzw. monomorfizm, gdzie wszystkie robotnice danego gatunku są w miarę jednakowej wielkości.

     Robotnice Lasius niger Robotnice Myrmica rubra Robotnice Formica cinerea 

Królowe

Młode królowe wylegają się z jaj królewskich, które kolonia zaczyna produkować po osiagnięciu swojej dojrzałości. Są to uskrzydlone samice z rozwiniętymi narządami płciowym. Ich zadanie polega na wzbiciu się w powietrze podczas rójki i kopulacji z innymi samcami, w celu zebrania jak największej ilości plemników. Nasienie ma wystarczyć samicy na najbliższe 15-20 lat. Po locie godowym królowa zrywa skrzydła i zakłada kolonię. Wówczas jest już dojrzałą beskrzydłą, zaplemnioną samicą, której głównym zadaniem jest składanie jaj.

     Młoda królowa Lasius flavus Młode królowe Lasius flavus Młoda królowa Myrmica sp. 

     Królowa Lasius flavus Królowe Myrmica rubra Królowa Lasius niger

 

Samce

Inaczej trutnie, są to skrzydlate osobniki o rozwniętych narządach płciowych z widocznym narządem kopulacyjnym z tyłu odwłoku. Wylęgają się z niezapłodnionych jaj, które są składane wraz z jajami samic po osiągnięciu dojrzałosci przez mrówczą kolonię. Zadanie samców polega na wylocie z macierzystego gniazda w dzień rójki i kopulacji z samicami. Samce charakteryzują się bardzo prymitywną budową. Nie potrafią pobierać pokarmu, w związku z tym w gnieździe są zdani jedynie na opiekę sióstr – kasty robotnic. Po locie godowym samce z wycieńczenia giną.

Samce Lasius flavus Samiec Myrmica rubra Samiec Myrmica rubra

 

Udostępnij artykuł:

1 komentarz dla “Kasty płciowe i bezpłciowe u mrówek”

  1.  Więzień

    Hej to bardzo pomocne, dzięki

Skomentuj

 
Facebook