Camponotus ligniperda

sie
05

4.6/5 (liczba głosów: 33) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Camponotus ligniperda (gmachówka drzewotoczna)

Camponotus ligniperdus (gmachówka drzewotoczna)

Gmachówka drzewotoczna jest największym gatunkiem mrówki w Europie.

Spotykana na całym obszarze Polski. Gniazduje w lasach oraz na terenach otwartych, porośniętych pojedynczymi drzewami i krzewami. Najczęściej gniazda znajdują się w próchniejących pniakach, pniach żywych drzew, a także w ziemi pod korzeniami, drewnem lub kamieniami.

Jeśli chodzi o wygląd królowa mrówek to bardzo duża, czarna z czerwonymi odnóżami i fragmentem tułowia mrówka, u nasady odwłoka posiadająca dużą, rozległą plamę obejmującą pierwszy tergit odwłoka, co stanowi główne odróżnienie jej od gmachówki cieśli.

Camponotus ligniperda osiąga wielkość od 17 do 18mm. Jest to gatunek bardzo podobny do Camponotus herculeanus, dlatego pozwoliłem sobie dokonać niewielkiego porównania obydwu gatunków:

 Camponotus ligniperdus i Camponotus herculeanus

Hodowla gmachówki drzewotocznej polecana jest już doświadczonym hodowcom, ze względu na bardzo powolny rozwój. Królowa może popadać także w stagnację (zastój w składaniu jaj), co dla tego gatunku jest normalne. W czasie hodowli wymagane jest przezimowanie kolonii. Pomimo tego Camponotus ligniperda podobnie jak Camponotus herculeanus to niezwykle cenna mrówka przede wszystkim ze względu na duże rozmiary i występujący w kolonii system kastowy.

Królowa gmachówki drzewotocznej osiąga wielkość od 17 do 18mm. Pierwotnie posiada duże, żółtawo zabarwione skrzydła. Zakłada ona gniazdo w sposób klasztorny, samodzielnie wychowując pierwsze potomstwo i nie opuszczając swojego nowo założonego gniazda.

Camponotus ligniperdus (gmachówka drzewotoczna)

U Camponotus ligniperda występuje polimorfizm, czyli można wyróżnić poszczególne kasty robotnic, zajmujące się określonymi funkcjami. Ich wielkość waha się od 6 do 14mm.

Gmachówka drzewotoczna to gatunek monoginiczny, w którym dorosłe kolonie osiągają liczebność do 10 tysięcy robotnic.

Główny czas lotów godowych tego gatunku przypada na czerwiec. Formy płciowe pojawiają się rok wcześniej (późnym latem) i dopiero po przezimowaniu (na początku kolejnego lata) odbywają rójkę.

CAMPONOTUS LIGNIPERDUS - SYSTEMATYKA
Domena:Eukarionty (Eukaryota)
Królestwo:Zwierzęta (Animalia )
Typ:Stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:Tchawkowce (Tracheata)
Gromada:Owady (Insecta)
Rząd:Błonkoskrzydłe (Hymenoptera)
Podrząd:Stylikowce (Apocrita)
Rodzina:Mrówkowate (Formicidae)
Podrodzina:(Formicinae)
Plemię:(Camponotini)
Rodzaj:(Camponotus)
Gatunek:Gmachówka drzewotoczna (Camponotus ligniperdus)

 

CAMPONOTUS LIGNIPERDUS - OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA
Polska nazwagmachówka drzewotoczna
Forma struktury społecznejmonoginiczna
Sposób inicjowania społeczeństwklasztorny
Maksymalna liczebność10 tysięcy
Barwaczarno-czerwona
Długość ciała robotnic6 - 14 [mm]
Długość ciała królowych17 - 18 [mm]
Kastywystępują (polimorfizm)
Żądło brak
Rójkaczerwiec

 

Camponotus ligniperdus – galeria zdjęć:

   Camponotus ligniperdus (gmachówka drzewotoczna) Camponotus ligniperdus (gmachówka drzewotoczna) Camponotus ligniperdus (gmachówka drzewotoczna)   

   Camponotus ligniperdus (gmachówka drzewotoczna) Camponotus ligniperdus (gmachówka drzewotoczna) Camponotus ligniperdus (gmachówka drzewotoczna)

 

Udostępnij artykuł:

5 komentarzy dla “Camponotus ligniperda”

 1.  M.R.P.L.

  Po ilu latach pojawiają się formy płciowe?

 2.  Filip

  Odpowiedź w komentarzu M.L. 😀

 3.  M.L.

  Ja posiadam kolonię C. ligniperdus, która już wytwarza formy płciowe. Czy to normalne, że kolonia, która ma zaledwie 3 lata i znajduje się w niej około 200 robotnic produkuje własne królowe? W tym roku „złapałem” jedną królową od tej królowej. Już pojawiły się pierwsze jajeczka!

 4.  Filip

  Jak na C. ligniperdus to spora liczba robotnic i najwidoczniej jest wystarczająca do rozpoczęcia produkcji form płciowych. Gratulacje! 😀

 5.  ...

  mam pytanko czy ktoś z okolic piaseczna lub grójca widział rójkę c. ligniperdus w tym roku??

Skomentuj

 
Facebook