Akwarium żelowe dla mrówek

marzec
25

Akwarium żelowe dla mrówek
4.9 (97.14%) głosów: 14

 

Akwarium żelowe dla mrówek to zły pomysł!

Akwarium żelowe dla mrówek

Źródło: http://www.casageek.com.br/7374-large_default/ants-aquarium.jpg

Zgodnie z obietnicą dzisiaj opowiem o pojawiającej się często na półkach sklepowych, a także na stronach internetowych zabawce dla dzieci… Po akwarium żelowe dla mrówek sięgają najczęściej niedoinformowani rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku możliwość obserwacji mrówek w sztucznych warunkach, jednocześnie bez potrzeby szczególnego zajmowania się nimi. Ten artykuł pomoże Ci w odpowiedzi na pytanie: „Skąd wzięły się takiego typu akwaria i dlaczego są szkodliwe dla mrówek?”. Zapraszam do zaczerpnięcia tych niezwykle ważnych informacji.

 

Dlaczego taki artykuł?

Niniejszy post napisałem z dwóch powodów. Pierwsza motywacja to rosnąca moda na mrówki. Druga przyczyna to mail, który ostatnio otrzymałem i w którym pewna osoba zakupiła swojemu dziecku akwarium żelowe dla mrówek. Niestety dziwiła się, dlaczego wszystkie mrówki z wyjątkiem królowej zdechły?! Takich przypadków jest wiele. Po wpisaniu w wyszukiwarkę: „akwarium żelowe dla mrówek”, niemałe było moje zdziwienie, bo pojawiło się naprawdę mnóstwo ofert. Możliwości kupna takich akwariów jest zdecydowanie za dużo. Trzeba temu przeciwdziałać. Mam nadzieję, że z biegiem czasu uda się przebić z tym artykułem w wynikach wyszukiwania, aby osoby, które będą chciały zakupić to pseudo-formikarium, natknęły się także na moje ostrzeżenie.

 

Skąd pomysł na akwarium żelowe dla mrówek?

Kiedyś na jednym z wykładów usłyszałem bardzo trafne zdanie: „Wszystko co jest konstruowane, w pierwszej kolejności ma służyć armii lub podbojowi kosmosu”. Akwarium żelowe dla mrówek wpisuje się w to idealnie. Pomysł został opracowany w 2000 roku i służył do wysłania mrówek w kosmos w celach badawczych. Mrówki wystrzelono promem kosmicznym w roku 2003, aby zbadać wpływ siły grawitacji na ich zachowanie. Potem koncepcję żelowego akwarium podchwyciły sklepy, co w konsekwencji doprowadziło do produkcji na masową skalę. W dalszej części artykułu dowiesz się, iż dzięki takiemu wbrew pozorom „niewinnemu” pomysłowi, obecnie możemy obserwować życie, a zarazem rychłą śmierć mrówek.

Z ofert internetowych możemy przeczytać, że akwarium zawiera nietoksyczny, odżywczy żel, w którym przebija się otwory, a następnie umieszcza mrówki. W ciągu kilku dni wykopują one sieć tuneli. Cały proces można oglądać przez przezroczyste ściany pojemnika, podobnie jak na załączonym filmie. Ponoć utrzymanie mrówek ma nic nie kosztować. Wystarczy zapewnić swoim podopiecznym odpowiednią temperaturę i nasłonecznienie, a owady będą odżywiać się żelem. Odpowiednia temperatura: ok zgadzam się, ale skąd pomysł na nasłonecznienie?! Powinno się także raz na tydzień unieść pokrywę na kilka chwil, aby mrówki mogły zaczerpnąć świeżego powietrza…

 

Dlaczego akwarium żelowe dla mrówek to zły pomysł?

Uwaga! W żelu nie da się hodować mrówek! Możemy jedynie obserwować robotnice, podczas kopania tuneli. Przed kupnem mrówek i formikarium, skontaktuj się z kimś znającym się na rzeczy. Każdy doświadczony hodowca od razu odradzi Ci kupno jakiegokolwiek żelopodobnego produktu.

Problem polega na tym, że pierwotnie akwarium nie było przeznaczone do hodowli mrówek, a jedynie do przechowania ich na okres krótkiego eksperymentu naukowego. Oczywiście jest w stanie przez pewien czas utrzymać mrówki przy życiu, ale na dłużej nie jest odpowiednim miejscem. Mrówki są pozbawione możliwości pełnienia podstawowych funkcji dla kolonii. Nigdy nie będą furażowały, ponieważ dosłownie „żyją” w jedzeniu. Brak królowej, potomstwa, niemożność interakcji z pozostałymi członkami kolonii, sprawia, że mrówki nie mogą robić nic innego poza nieustannym kopaniem tuneli. Oglądając film powyżej mam wrażenie, że to zwyczajne męczenie zwierząt. Obejrzyjcie i oceńcie sami. 

Żel owszem zawiera substancje odżywcze, ale jedynie dla dorosłych robotnic. Nie ma możliwości rozwijania w nim kolonii wraz z królową i potomstwem (jaja, larwy, poczwarki), które wymagają dostarczania pokarmu białkowego np. w postaci owadów. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Czym i jak karmić mrówki? Mrówki powinny mieć także możliwość wyboru pomiędzy suchą, a wilgotną częścią gniazdową. Jednorodna konsystencja żelu zapewnia tą samą (zapewne dużą) wilgotność w całym gnieździe. Jak sami widzicie argumentów przeciw jest wiele. Mam nadzieję, że w przyszłości przekonają potencjalnych zainteresowanych.

 

Mrówki to nie zabawka!

Mimo, że akwarium dla mrówek możemy znaleźć w dziale zabawek dla dzieci, mrówki to zdecydowanie nie zabawka, a żywe stworzenia, wymagające prawidłowej opieki. W ofertach w jednym ze wskazówek podawana jest informacja, że wystarczy wyłapać kilkanaście robotnic z natury i włożyć je do akwarium. Niestety, robotnice pozbawione możliwości przebywania z własną kolonią szybko żegnają się z życiem. Aby nasza kolonia mrówek funkcjonowała prawidłowo, potrzebna jest zarówno królowa, potomstwo jak i dorosłe robotnice. Niektóre strony wskazują także, że najlepiej do akwarium nadają się mrówki leśne, ze względu na duże rozmiary i lepszą możliwość obserwacji. To kompletna bzdura! Zachęcam chociażby do zapoznania się z tym rozporządzeniem: Ochrona gatunkowa mrówek w Polsce.

 

Formikarium dla mrówek możesz zrobić sam!

Jeśli nie chcesz inwestować w gotowe, nieraz drogie formikarium dla mrówek, możesz wykorzystać własną kreatywność. Poniżej prezentuję jedne z łatwiejszych, a zarazem cieszące się dużą popularnością sposoby na wykonanie własnego formikarium dla mrówek. Może zainspirują Cię do stworzenia czegoś podobnego.

Formikarium korkoweFormikarium gipsowe

Na blogu możesz znaleźć 2 pomysły na własne gniazda dla mrówek: formikarium korkowe i formikarium gipsowe. W przyszłości na pewno pojawi się ich więcej. Zachęcam do odwiedzania Myrmebloga na bieżąco!

 

Czytelniku Myrmebloga

A Ty co są sądzisz o akwarium żelowym dla mrówek? Chcesz podzielić się opinią? Zrób to w komentarzu (pojawi się po moim zatwierdzeniu w przeciągu kilku godzin). Jeśli zależy Ci na tym, aby ostrzec kolejne osoby przed zakupem tego typu formikarium, proszę udostępnij ten wpis dalej. Dziękuję!

 

Udostępnij artykuł:

10 komentarzy dla “Akwarium żelowe dla mrówek”

 1.  Kacper

  Już gdzieś o tym czytałem, że żelowe to kiepskie, a w ogóle fajny blog. Przeczytałem ostatnio prawie cały XDDD

 2.  Filip

  Filip

  Tak, co jakiś czas ten temat jest poruszany, więc mogleś już o tym czytać. Stwierdziłem, że na Myrmeblogu również przestroga przed tego typu „zabawką” jest konieczna. Hah cieszę się, że się wciągłeś. Witam na pokładzie! 😉

 3.  Eryk

  Czy mógłbyś napisać artykuł: Jakie formikarium do jakich mrówek??? Ostatnio chciałem kupić mrówki Tetramorium caespitum lecz nie wiem jakie formikarium będzie najlepsze, więc się wstrzymałem z kupnem.

 4.  Filip

  Filip

  Dziękuje. Jest to bardzo dobry pomysł. Tak naprawdę dużo zależy od samych upodobań danego hodowcy i spora część mrówek może zajmować właściwie każdy typ formikarium, ale gdy ktoś jest początkującym to rzeczywiście może stać przed dużym dylematem. Co do Tetramorium caespitum z praktycznych względów polecałbym formikarium akrylowe. Formikaria korkowe proponowane w sprzedaży zazwyczaj mają duże, głębokie komory, dostosowane do największych polskich mrówek z rodzaju Camponotus. Tetramorium caespitum byłyby w takim formikarium mało widoczne, a po drugie naturalnie nie gniazdują w drewnie, a raczej w ziemi lub pod płytami chodnikowymi. Formikaria gipsowe i betonowe są lepszym pomysłem niż korkowe, ale za to nie są do końca szczelne i tak małe mrówki jak murawki mogą od czasu do czasu się z niego wydostawać (przynajmniej tak było w moim przypadku).

 5.  Cialischeap

  Przydatny artykuł. Rodzice powinni się porządnie zastanowić czy jest sens kupować takie zabawki dzieciom, szczególnie gdy mówimy o żywych zwierzętach!

 6.  Filip

  Filip

  Bardzo trafny komentarz. Myślę, że przede wszystkim najpierw należy zdobyć podstawową wiedzę, a potem myśleć o ewentualnym zakupie i nie dotyczy to tylko i wyłącznie kupna mrówek.

 7.  Szymon

  Witam,
  wczoraj pod klawiaturą zobaczyłem kilka mrówek, myśląć że to moje uciekły z terrarium , wpuściłem je do środka.Dzisiaj jest tak, że stare moje mrówki siedzą po prawej stronie w korkowym korytarzu, a te nowe z lewej, królowa siedzi z jajkami, nie widać walki między nimi.
  Co mam teraz zrobić? Jak wyłapać i wypuścić tylko nie moje? Czy one mogą tak żyć w zgodzie?
  Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

 8.  ska

  Cześć. Dzięki za artykuły. Dziś jest 31/5/2019 a na all.. jest pełno takich tanich formikariów. A najgorsze, że one są kolorowe, fajne do obserwowania, idealne na prezent, TANIE!!. Ja właśnie zaczęłam hodowlę mrów i mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. Zamówiłam lasius niger i jedna robotnica nie przeżyła przyjazdu. Teraz mam królową, jajka i jedną robotnicę. Teraz ta robotnica siedzi tylko pod królową. Mam nadzieję, że dadzą radę.

 9.  Tygrysso

  Chcę kupić mrówki Prenolepis nitens i zastanawiam się czy formikarium korkowe byłoby OK. Blog jest ekstra.

 10.  Filip

  Filip

  Dziękuję! Tak będzie odpowiednie 😉

Skomentuj

 
Facebook