Życie mrówek

kwiecień
08

Życie mrówek
4.7 (94.29%) głosów: 14

 

Życie mrówek (autor: Maurycy Maeterlinck)

Życie mrówek

Życie mrówek autorstwa Maurycego Maeterlinck’a (belgijskiego pisarza, noblisty, tworzącego w języku francuskim) to książka o charakterze popularnonaukowym i filozoficznym, w której autor w bardzo przystępny, lekki sposób oprowadza czytelnika po fascynującym świecie mrówek.

 

O książce

Maeterlinck po dziele o życiu pszczół i termitów w dalszej kolejności postanawia zgłębić tematykę mrówek. Autor analizuje ich życie w wielu aspektach. W tej niewielkiej pozycji wzbogaconej o liczne ilustracje, można znaleźć zarówno badania licznych myrmekologów, opis wielu gatunków mrówek oraz własne, często bardzo kreatywne i barwne spostrzeżenia autora: „Dla nas dziś jest to już faktem najzupełniej pewnym, że mrówka jest niezaprzeczalnie jednym z najszlachetniejszych, najmiłosierniejszych, najbardziej oddanych, wspaniałomyślnych i altruistycznych wśród stworzeń, które bytują na naszej planecie.” Nie brakuje także odwołań i porównań z naszym światem, w którym jako ludzie powinniśmy mieć szacunek do niezwykłego świata owadów.

 

W książce Życie mrówek znajdziesz takie zagadnienia jak:

– wiadomości ogólne o mrówkach,

– tajemnica mrowiska,

– zakładanie gniazda,

– o gniazdach,

– wojny,

– porozumiewanie się i orientacja,

– mrówki pasterki,

– mrówki grzybiarki,

– mrówki rolniczki,

– mrówki prządki,

– mrówki miodonośne,

– o pasożytach.

 

Życie mrówek – nowe wydanie (2018)

Życie mrówek

Źródło: http://super-siodemka.pl/assets/product_images/518/product_cart_normal/9788377794692.jpg

Ja jestem posiadaczem drugiego wydania dzieła Maeterlinck’a z 1992 roku, ale być może zainteresuje Cię fakt, że niedawno ukazało się zupełnie nowe wydanie. Bez najmniejszego problemu będziesz mógł zakupić tę pozycję w księgarniach czy sklepach internetowych, nawet za niecałe 26zł.

 

Życie mrówek – podsumowanie

Życie mrówek czyta się z dużą łatwością. Zupełnie nie zraża rok napisania książki (1930). Połączenie popularnonaukowego i filozoficznego charakteru ułatwia przekazanie trudniejszych treści, w związku z czym książkę mogę polecić nawet czytelnikowi, który nie miał wcześniej możliwości zgłębienia tematyki mrówek. Będziesz miał okazję m. in. poznać niezwykle sprawnie funkcjonujący system orientacji i porozumiewania się wśród mrówek oraz umiejętność z jaką przystosowują się do nowych warunków. Po więcej szczegółów odsyłam Cię do książki Maurycego Maeterlinck’a.

 

Czytelniku Myrmebloga!

Zachęcam do sięgnięcia po tę niewielką pozycję w celu poznania ciekawych faktów z życia naszych małych owadów społecznych. Jeśli miałeś już okazję przeczytać Życie mrówek, zapraszam do podzielenia się opinią i pozostawienia komentarza.

 

Udostępnij artykuł:

2 komentarze dla “Życie mrówek”

  1.  Kasia

    Bardzo dziękuję za polecenie tej książki. Wreszcie jakaś łatwo dostępna pozycja o takiej tematyce. Pozdrawiam serdecznie

  2.  Filip

    Filip

    Cieszę się, że mogłem pomóc 😉 Niestety póki co ogólnodostępnych książek o mrówkach jest zdecydowanie za mało.

Skomentuj

 
Facebook