Społeczeństwa owadów

listopad
28

Społeczeństwa owadów
3.7 (73.33%) głosów: 6

 

Społeczeństwa owadów (autor: Edward Wilson)

Społeczeństwa owadów

Społeczeństwa owadów to książka autorstwa Edwarda Wilsona, najbardziej znanego myrmekologa na świecie. Do tej pory nikt poza Wilsonem nie poświęcił tak dużej uwagi owadom społecznym. Udało mu się opracować prawie 700 stron solidnej, rzetelnej wiedzy. W dzisiejszym wpisie znajdziesz krótką recenzję tej pozycji oraz najważniejsze zagadnienia jakie zostały poruszone przez autora.

 

O książce

Jest to encyklopedia wiedzy nie tylko o mrówkach jak wskazuje tytułowa rycina, ale także o innych owadach społecznych takich jak pszczoły, osy czy termity. Książka napisana jest bardzo surowym, naukowym językiem, w związku z tym polecam ją osobom, które poszukują bardzo dogłębnych, szczegółowych informacji. Książka posiada zupełnie inny charakter niż opisywana wcześniej na łamach Myrmebloga popularno-naukowa Podróż w krainę mrówek. Autor Społeczeństwa owadów zwraca uwagę na najważniejsze zjawiska występujące w świecie owadów społecznych. Na podstawie spisu treści pozwoliłem sobie wyszczególnić najważniejsze tematy, które zostały poruszone w książce.

 

W monografii Społeczeństwa owadów znajdziesz takie zagadnienia jak:

– znaczenie owadów społecznych,

– stopnie zachowania społecznego,

– osy społeczne,

– mrówki,

– pszczoły społeczne,

– termity,

– owady przedspołeczne,

– kasty: mrówki,

– kasty: pszczoły i osy społeczne,

– kasty: termity,

– elementy zachowania,

– porozumiewanie się: alarm i skupianie

– porozumiewanie się: rekrutacja,

– porozumiewanie się: rozpoznawanie, wymiana pokarmu i czyszczenie,

– efekty grupowe i wzajemne oddziaływanie osobników w gnieździe,

– homeostaza społeczna i nadorganizm,

– genetyczna teoria zachowania społecznego,

– kompromis i optymalizacja w ewolucji społecznej,

– symbioza wśród owadów społecznych,

– symbioza z innymi stawonogami,

– dynamika populacji kolonii,

– perspektywy jednolitej socjobiologii

słownik myrmekologiczny.

Jak sam widzisz ilość poruszanych zagadnień jest ogromna. Sam nigdy nie przeczytałem jej w całości. Nie jest to książka do przeanalizowania „od deski do deski”, a raczej niczym encyklopedia można znaleźć w niej najbardziej interesujące w danym momencie zagadnienia.

 

Społeczeństwa owadów – podsumowanie

Należy zwrócić uwagę na rok wydania książki. Od 1979 roku minęło sporo czasu. Wiele mogło się zmienić i z pewnością stałe badania naukowe ukształtowały nowe spojrzenie na wiele kwestii wokół owadów społecznych. Jednak jak na razie w Polsce nie doczekaliśmy się współczesnej i równie solidnej pozycji. Wielka szkoda, że tak ważna monografia jak The ants napisana przez Edwarda Wilsona i jego współpracownika Berta Hölldoblera w ogóle nie doczekała się polskiego wydania. Na szczęście posiadamy w bibliotekach Społeczeństwa owadów

 

Czytelniku Myrmebloga!

Jeśli jesteś entomologiem, myrmekologiem bądź hodowcą mrówek i chciałbyś znacznie pogłębić swoją wiedzę z zakresu mrówek i innych owadów społecznych polecam Ci tę pozycję. Ze względu na naukowy charakter oraz rok wydania jest ona trudno dostępna. Proponuję poszukać w bibliotekach wojewódzkich bądź uczelnianych. 😉

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook