Lasius emarginatus

kw.
11

5/5 (liczba głosów: 15) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Lasius emarginatus (hurtnica skalna)

Gatunek występujący w Polsce na południu kraju. Lubi ciepłe, suche środowisko. Gniazduje w trawach, lasach liściastych. Często spotykany w nasłonecznionych terenach skalistych (stąd nazwa –> hurtnica „skalna”). Bytuje wśród kamieni, w szczelinach skał, murów.

Lasius emarginatus (hurtnica skalna)

Robotnice Lasius emarginatus charakteryzuje wyraźne dwubarwne ciało. Tułów jaśniejszy, czerwonawy. Natomiast głowa oraz odwłok ciemne (czarne/brązowe). Królowe czerwono/pomarańczowo-brązowe z jaśniejszym tułowiem. Barwy nie tak wyraźne jak w przypadku robotnic.

Gatunek synantropijny spotykany na obszarach miejskich. Częsty lokator mieszkań, magazynów. Bytuje w szczelinach ścian, drewnie. W przypadku znalezienia słodkiego pokarmu w bardzo szybkim tempie organizuje dużą część kolonii w celu pobrania pokarmu.

Mrówki te żywią sięm m.in. owadami oraz spadzią mszyc. Potrafią hodować mszyce korzeniowe.

Lasius emarginatus kształtem i wyglądem zbliżona jest do Lasius niger. Jednak jest od niej bardziej ruchliwa i agresywniejsza.

Oznaczony przeze mnie gatunek znajdował się drewnianym parapecie. Na parapet została wylana jakaś słodka pożywka np. sok. Spowodowało to zorganizowanie sporej ilości robotnic i wybudowania tymczasowego gniazda w parapecie.

*Gatunek synantropijny (gr. syn – razem, anthtopos – człowiek) – przystosowany do życia w środowisku przekształconym przez człowieka.

 

LASIUS EMARGINATUS - OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA
Polska nazwahurtnica skalna
Forma struktury społecznejmonoginiczna
Sposób inicjowania społeczeństwklasztorny
Maksymalna liczebność?
Barwaczarno-czerwona
Długość ciała robotnic3.5-5 mm
Długość ciała królowych7- 8 mm
Kastybrak (monomorfizm)
Żądło brak
Rójkalipiec-sierpień

 

Lasius emarginatus – zdjęcia

     Lasius emarginatus (hurtnica skalna) Lasius emarginatus (hurtnica skalna) Lasius emarginatus (hurtnica skalna)

 

Zasięg Lasius emarginatus na podstawie „The ants of Poland” z 2012 roku

Zasięg Lasius emarginatus w Polsce

 

Udostępnij artykuł:

5 komentarzy dla “Lasius emarginatus”

 1.  Eryk

  Znalazłem chyba błąd, ponieważ ten gatunek nie mieszka tylko na południu Polski. Ja mieszkam w Polsce środkowej i spotykam gniazda tego gatunku, jedno było nawet w moim domu.

 2.  Filip

  Eryku,
  Porównaj proszę miejsce Twojego zamieszkania z oficjalną mapą zasięgu Lasius emarginatus w Polsce, którą umieściłem powyżej we wpisie. Oczywiście może się okazać, ze zasięg się zwiększył i warto będzie to potwierdzić.

 3.  Łukasz F.

  Ten gatunek żyje na południu kraju. Ostatnio znalazłem stanowisko w województwie łódzkim. Gniazdo prawdopodobnie w murze. Oznaczenia dokonano na entomo.pl. Ciekawi mnie jaki zasięg ma ten gat. w kierunku północnym?

 4.  Filip

  Łukaszu,
  Powyżej w artykule dodałem zasięg Lasius emarginatus w Polsce na podstawie książki „The ants of Poland” z 2012 roku.

 5.  Marcel

  Lasius emarginatus jest jednym z najciekawszych występujących w Polsce gatunków mrówek. Mrówki są bardzo szybkie, inteligentne z doskonale rozwiniętą taktyką pozyskiwania pożywienia. Gatunek ten obserwowałem niegdyś przez kilka lat wokół kilkudziesięcioletniego domu i sąsiednich budynków gospodarczych. Widywałem i widuję je również w innych miejscach, ale zawsze jest to wokół starszych zabudowań, murów itp. Hurtnica skalna jest z jednej strony płochliwa, ale w stosunku do innych gatunków mrówek potrafi być bezwzględna. Rekrutacja L. emarginatus do pokarmu to jest „poezja”, a jeżeli w żer wejdzie im inny gatunek, np. L. niger, wówczas zaalarmowane mrówki wręcz wylewają się z gniazda i szybko przejmują obszar pokarmowy. Imponująca jest też zdolność do tworzenia tymczasowych gniazd, nawet bardzo oddalonych od głównego gniazda. Moim zdaniem gatunek mocno niedoceniany, chyba rzadziej hodowany i niezbyt łatwy do zakupienia, a stosunkowo prosty w utrzymaniu.

Skomentuj

 
Facebook