Hodowla mrówek

sie
27

4.9/5 (liczba głosów: 38) - ocena czytelników Myrmebloga

 

Hodowla mrówek i jej czynniki wpływające na popularność

Hodowla mrówek z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym hobby. Dzięki wszelakim stronom internetowym, poradnikom i filmom zainspirowane zostaje coraz obszerniejsze grono ludzi. Powszechność, niewielkie zapotrzebowania większości gatunków, spora liczebność oraz duża adaptacja do sztucznego środowiska to główne elementy mające wpływ na rozwój niezwykłej dziedziny jaką jest myrmekologia.

 

Czym jest hodowla mrówek?

To przede wszystkim zajmowanie się kolonią, w której znajdują się królowa oraz jej córki (robotnice). Zajęcie to jest bardzo atrakcyjne z kilku powodów. U mrówek (owadów społecznych) możemy dostrzec wiele ciekawych zachowań jak na przykład:

– pobieranie pokarmu i przekazywanie go na drodze trofolaksji,

– transport nowo złapanej ofiary do gniazda,

– porozumiewanie się za pomocą feromonów,

– zajmowanie się królową i jej potomstwem,

– drążenie przez robotnice nowych komór i korytarzy.

Możliwość samodzielnego złapania królowej jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność tego hobby. Rozwój kolonii od podstaw (widząc z miesiąca na miesiąc rozrastające się imperium) jest zdecydowanie największą frajdą.

 

Co jest konieczne do rozpoczęcia przygody z mrówkami?

Aby rozpocząć hodowlę musimy wziąć pod uwagę:

– gatunek, który chcemy hodować,

– typ formikarium, w którym w przyszłości będziemy trzymać mrówki,

– rodzaje pokarmu jaki będziemy podawać (miód, owady, żółtko),

– hibernację, którą musimy zapewnić mrówkom w okresie zimowym,

– sprzęt w jaki trzeba się zaopatrzyć (probówka, wata, pędzle, strzykawka).

Do rozpoczęcia hodowli wystarczy probówka oraz kawałek waty. Probówkę napełniamy przegotowaną bądź mineralną wodą, a następnie umieszczamy w niej silnie zwarty kłębek waty. Należy go starannie i dokładnie upchać (najlepiej pędzlem), zachowując wodę w około 1/3 probówki. Nasiąknięta wodą wata będzie stanowiła źródło wilgoci konieczne do rozwoju naszych mrówek. Pozostała część (2/3 probówki) będzie sztuczną komorą dla królowej i wychowanego przez nią potomstwa. W tak przygotowanej probówce należy umieścić królową i zatkać otwór watą.

 

Hodowla rozwiniętej kolonii

W miarę zwiększenia się liczebności naszych mrówek należy umieścić je w specjalnym formikarium, będącym imitacją mrówczego gniazda. Najbardziej popularnymi są formikaria korkowe, gipsowe i piaskowe ze względu na dobre trzymanie wilgoci. Należy pamiętać, że nasze formikarium musi być stale nawadniane oraz powinno posiadać część wilgotną jak i suchą, aby mrówki w miarę swoich potrzeb mogły wybrać najlepsze warunki do rozwoju.

Mrówki oprócz gniazda, w którym będą wychowywać potomstwo i spędzać większą część swojego życia, potrzebują także areny (wybiegu), na której będą mogły zdobywać pożywienie i wynosić nieczystości z gniazda. Arena nieraz przez hodowców jest ozdabiana  różnym materiałem (piasek, szyszki, kamienie), aby mrówkom zapewnić środowisko jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

 

Hodowla mrówek – zdjęcia

Hodowla mrówek

Hodowla mrówek Hodowla mrówek

Hodowla mrówek

 

Udostępnij artykuł:

Skomentuj

 
Facebook